Wybielanie wewnętrzne jest sposobem rozjaśniania koron zębów wcześniej leczonych kanałowo, jak również zębów, które zmieniły kolor po urazie lub z przyczyn nieznanych. Ząb przed wybielaniem wewnętrznym (czyli wybielaniem od środka) powinien być skontrolowany zdjęciem RTG, by ustalić czy wypełnienie kanału (kanałów) jest dostateczne i szczelne oraz czy w okolicy tego zęba nie toczy się stan zapalny. Prawidłowe wypełnienie kanału (kanałów) jest istotne, gdyż zapobiega penetracji środka wybielającego zakładanego do środka zęba wzdłuż kanału. Jeżeli jest to konieczne ząb przed wybielaniem wewnętrznym należy przeleczyć kanałowo.

Czynniki, które mogą powodować zmianę zabarwienia korony zęba:

 • materiał użyty do wypełnienia kanału korzeniowego
 • uraz zęba
 • zakażenie w kanale korzeniowym
 • niedostateczne usunięcie resztek nerwu podczas poprzedniego leczenia kanałowego
 • wypełnienie amalgamatowe
 • niektóre leki: tetracykliny
 • przyczyny nieznane.

W niektórych przypadkach zęby po ponownym leczeniu kanałowym oraz wybielaniu wewnętrznym koniecznie trzeba odbudować protetycznie (wkład koronowo – korzeniowy oraz korona protetyczna). O tym czy jest to konieczne decyduje ilość zdrowej tkanki zęba pozostałej po leczeniu. Sukces wybielania wewnętrznego zależy od przyczyn zmiany zabarwienia korony zęba i jest indywidualny dla każdego przypadku. Wybielanie wewnętrzne polega na założeniu do środka zęba (po uprzednim usunięciu materiału wypełniającego lub nerwu) środka wybielającego, tak by działał on od strony źródła przebarwienia. Następna wizyta odbywa się po 3-7 dniach. Ilość wizyt, na których wymienia się wkładki wybielające jest zależna od stopnia i przyczyn przebarwienia. Zakończenie wybielania wewnętrznego następuje w przypadku osiągnięcia nieznacznie jaśniejszej korony zęba wybielanego od koron zębów sąsiednich. W ciągu następnych 2 tygodni występuje niewielkie ciemnienie zęba po wybielaniu. Na ten czas zakładany jest do zęba środek, który ma za zadanie neutralizację materiału wybielającego. Po tym czasie koronę zęba można odbudować zachowawczo (wypełnienie, plomba) lub protetycznie (wkład koronowo-korzeniowy i korona protetyczna).

Ząb w trakcie wybielania wewnętrznego nie powinien boleć. Jeśli się tak stanie pacjent powinien niezwłocznie zgłosić się do gabinetu. W przypadku utraty opatrunku pacjent powinien obficie przepłukać usta wodą oraz jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Efekty uboczne po lub podczas wybielania wewnętrznego:

 • podrażnienie dziąsła
 • dolegliwości bólowe
 • nawroty przebarwień
 • resorpcja wewnętrzna – jest to proces zapalny prowadzący do niszczenia korzenia i korony zęba przez własny organizm. Proces niszczenia może się ujawnić po kilku latach od wybielania, dlatego ząb po wybielaniu wewnętrznym powinien pozostawać pod kontrolą radiologiczną (zdjęcia rtg). W przypadku gdy dziąsło wokół zęba wybielanego po pewnym czasie zmieni kolor lub kształt pacjent powinien skontaktować się z lekarzem stomatologiem.