Licówki to płatki, które przykleja się z przodu zębów, by nadać im wymarzony kształt i kolor. Jest to bardzo szybka metoda korekty uzębienia bez konieczności podejmowania długotrwałego leczenia.

Rodzaje licówek

Licówki różnią się między sobą w zależności od materiału, z których je wykonano. Wyróżniamy następujące rodzaje licówek:

  • licówki porcelanowe,
  • licówki kompozytowe
  • licówki ceramiczne,
  • licówki pełnoceramiczne,

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe dają trwały efekt przez około 8 lat. Na ząb nakłada się cienką porcelanową płytkę, którą dentysta dobiera tak, by kolorem pasowała do pozostałych zębów. Licówka taka maskuje to, co chcemy ukryć, czyli ubytki, nieładny kształt zęba, jego nieodpowiednią długość czy barwę.

Na licówkach porcelanowych nie osadza się kamień nazębny, a sam materiał jest obojętny dla organizmu pod względem biologicznym.

Licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe są zbudowane z kilku komponentów o różnych właściwościach. Licówki takie są względnie tanie, szybko się je wykonuje, są plastyczne, a dodatkowo w każdej chwili można w nich zmieniać barwę oraz kształt. Można je nosić wiele lat, jeśli prawidłowo o nie dbamy, jednak nie są tak trwałe jak licówki porcelanowe.

Licówki ceramiczne

Licówki ceramiczne są kilka razy twardsze niż prawdziwe szkliwo zębów. Jednocześnie też są trwalsze niż na przykład licówki kompozytowe. Licówki pełnoceramiczne spełniają najwyższe wymagania estetyczne.