Jak dbać o higienę jamy ustnej?
Instruktaż higieny zawiera szczegółowe wskazówki dotyczące zasad pielęgnacji jamy ustnej. Po przeprowadzeniu badania pacjenta, lekarz dobiera indywidualnie odpowiednią technikę szczotkowania zębów w zależności od potrzeb pacjenta, stanu jego uzębienia i przyzębia, jak i jego zdolności manualnych.
Uwzględniając problem oczyszczania gładkich powierzchni zębów, powierzchni międzyzębowych i miejsc trudno dostępnych, lekarz doradza w sprawie wyboru odpowiedniego typu szczoteczki i pasty do zębów oraz przyborów dodatkowych.
Prezentacji środków służących do pielęgnacji jamy ustnej często towarzyszy demonstracja sposobu ich stosowania na modelach lub bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta.
Dieta może wpływać na stan uzębienia i przyzębia w dwojaki sposób. Po pierwsze rodzaj diety pacjentki spodziewającej się dziecka oraz prawidłowe odżywianie niemowląt i małych dzieci – zbilansowana dieta bogata w składniki mineralne, takie jak wapń i fosfor oraz witaminy (m.in. A, E, C, B, D) wpływa na prawidłowe kształtowanie się mocnych, wartościowych zębów i tkanek przyzębia. Z drugiej strony to właśnie z pożywieniem dostarczamy bakteriom bytującym w jamie ustnej pokarm, w tym węglowodany, których niekorzystny wpływ na rozwój próchnicy jest powszechnie znany. W trosce o zdrowie naszych pacjentów, doceniając rolę diety w profilaktyce chorób zębów i przyzębia, zapewniamy pacjentom zgłaszającym się do naszej kliniki pełen zakres informacji odnośnie korzystnych i negatywnych nawyków żywieniowych.