Każdy pacjent musi zdawać sobie sprawę z tego, że żywotność jego implantów zębowych w dużej mierze zależy od niego samego. Należy bezwzględnie przestrzegać wzmożonej higieny jamy ustnej. Zaleca się szczotkowania zębów po każdym posiłku, można dodatkowo przepłukiwać jamę ustną płynami antyseptycznymi .Wybór szczoteczki i pasty podyktowany jest stanem pozostałego uzębienia własnego. Rutynowo stosuje się tradycyjną szczotkę o średniej twardości i pasty z fluorem, z przeciętnym współczynnikiem ścieralności, bez właściwości wybielających. Dodatkowo powinniśmy zaopatrzyć się w szczoteczki jednopęczkowe i międzyzębowe, które umożliwią dotarcie do miejsc trudnodostępnych. Nieocenioną pomocą dla pacjentów są szczoteczki elektryczne z irygatorem wodnym, który wypłukuje przestrzenie międzyzębowe z zalegających resztek pokarmowych i dodatkowo masuje dziąsła.

Ryciny obrazujące właściwą higienę u pacjentów implantologicznych:

Szczotkowanie uzębienia zwykłą szczoteczką . Nie wolno zapominać o tym, iż przy prawidłowym myciu szczoteczka dociera do każdej powierzchni zęba.Tutaj myte są podniebienne powierzchnie zębów.

Mycie przestrzeni międzyzębowej za pomocą szczoteczki jednopęczkowej i międzyzębowej, które z powodu swoich niewielkich rozmiarów docierają w wąskie przestrzenie.

Ta sama przestrzeń czyszczona nicią dentystyczną, która pomaga usuwać płytkę bakteryjną umiejscowioną w trudno dostępnych miejscach.

W przypadku użytkowania mostu na implantach koniecznie należy czyścić również jego obrzeża, zarówno od strony wargowej jak i językowej ( czy podniebiennej) , a także jego część dośluzówkową. Pamiętamy by zabiegi te wykonywać delikatnie , bez wywierania nadmiernego ucisku na tkanki miękkie.

Jeśli jesteśmy użytkownikami zdejmowanej protezy na implantach, bezwzględnie trzeba pamiętać o czyszczeniu zarówno części „ z zębami” jak również jej „wewnętrznej” strony, w której znajdują się matryce mocujące protezę do ich nadbudów na implantach.

Schemat właściwej higieny przy zaczepach kulowych umieszczonych na implantach

Schemat właściwej higieny przeprowadzanej przy zespoleniu belkowym, zamocowanym na implantach, służącym jako element precyzyjny mocujący.