aparat ruchomy w dłoni

Jakie wyróżniamy aparaty ruchome i kiedy warto je stosować?

Uśmiech jest naszą wizytówką. Dodaje pewności siebie i otwiera drzwi do wielu możliwości w życiu osobistym i zawodowym. Niestety, często zdarza się, że nasze zęby nie wyglądają tak, jak byśmy tego chcieli. Wady zgryzu, nachodzące na siebie zęby lub duże przerwy między nimi mogą stać się źródłem kompleksów. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą ruchome aparaty ortodontyczne. Jakie są ich rodzaje? Czy warto wybrać je zamiast aparatów stałych? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się zdejmowanym aparatom i sprawdzimy, czym się charakteryzują.

Rodzaje aparatów ruchomych

Zdejmowany aparat ortodontyczny to urządzenie, które służy do korygowania wad zgryzu i ustawiania zębów w prawidłowej pozycji. Jego największą zaletą, jak sama nazwa wskazuje, jest możliwość samodzielnego zdejmowania. To zaś ułatwia codzienne spożywanie posiłków i utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej. W zależności od wieku pacjenta, rodzaju wady oraz jej zaawansowania, stomatolog może zaproponować różne typy aparatów ruchomych. To między innymi:

  • Płytka Schwarza – służy do poszerzania łuku zębowego, głównie u dzieci. Składa się z akrylowej płytki, na której znajdują się elementy druciane.
  • Biobloki – aparaty dwuszczękowe, które mają za zadanie stymulować prawidłowy wzrost szczęki i żuchwy. Często stosuje się je u dzieci w okresie wymiany uzębienia na stałe.
  • Retainer – aparat retencyjny, noszony po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Dzięki niemu możliwe jest utrwalenie osiągniętych efektów, gdyż zęby tuż po zdjęciu aparatu stałego mają tendencję do „powracania” na swoje dawne miejsca.
  • Rotator podniebienny – służy do korygowania ustawienia zębów trzonowych.
  • Ekspander podniebienny – stosowany w celu poszerzania podniebienia. Ich noszenie stopniowo zwiększa ilość miejsca dostępnego dla pozostałych zębów.
  • Hyrax (aparat Hass) – typ aparatu podniebiennego, który zakłada się na łuk górnej szczęki w celu jej poszerzania.
  • Dystalizator – przesuwa zęby do tyłu, umożliwiając ich prawidłowe ustawienie. Jest często wykorzystywany w przypadku tyłozgryzu, gdzie zęby górne nachodzą zbyt mocno na dolne.
  • Aparaty czynnościowe – stymulują prawidłowy rozwój szczęk u młodych pacjentów, wpływając na funkcje mięśni twarzy. Najpopularniejszymi aparatami tego typu są Twin Block oraz Aktywator Andresena.
  • Szyna relaksacyjna – jej głównym zadaniem jest relaksacja mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych. Jest polecana osobom zmagającym się z bruksizmem.
  • Lip Bumper – służy do rozbudowy górnych i dolnych łuków zębowych. To gruby drut zakładany pomiędzy zębami, wargami a policzkiem.
  • Invisalign – to przezroczyste nakładki. Stosuje się je jako alternatywę stałych aparatów wśród osób, które nie chcą, aby były one widoczne na zębach.

Jak działają aparaty ruchome?

Aparaty ruchome pozwalają na delikatne korygowanie wad zgryzu. Ich działanie opiera się na wywieraniu niedużego nacisku na zęby i kości szczęki, co prowadzi do stopniowych zmian w ich położeniu. Wpływają na ustawienie zębów i rozwój szczęki na różne sposoby. Mogą służyć do poszerzania łuku zębowego, przesuwania pojedynczych zębów oraz zmniejszania wad szczęki. Szczególnym ich typem jest retainer, który ma za zadanie utrzymywać osiągnięte dotąd efekty leczenia ortodontycznego. Dzięki niemu zęby nie wracają do swoich pierwotnych pozycji, a my możemy cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat.

Aparaty zdejmowane różnią się od tych stałych sposobem działania i zakresem zastosowania. Te drugie są przyklejane do zębów i wywierają ciągły nacisk, podczas gdy ruchome można wyjmować i ponownie zakładać. Tradycyjne urządzenia mogą jednak sprawdzać się lepiej w przypadku bardzo skomplikowanych przypadków. Zastosowanie aparatów wyjmowanych często okazuje się najlepsze na początku leczenia ortodontycznego dzieci. Przemawia za tym elastyczność i komfort – można go bowiem wyjmować podczas jedzenia i czyszczenia.

Zalety i wady aparatów ruchomych

Aparaty ruchome są praktycznym rozwiązaniem w wielu przypadkach.Ich głównymi zaletami są:

  • Cena – aparaty wyjmowane są z reguły tańsze od stałych.
  • Możliwość zdejmowania – wyjmowanie aparatu na czas posiłków i mycia jamy ustnej, znacznie ułatwia codzienną rutynę.
  • Odpowiednie dla dzieci – ten typ aparatu często jest pierwszym wyborem w przypadku młodych pacjentów, ponieważ umożliwiają leczenie w fazie aktywnego wzrostu.
  • Większy komfort – ruchome urządzenia są mniej odczuwalne niż tradycyjne aparaty, szczególnie na początku noszenia.
  • Mniejsze ryzyko uszkodzeń szkliwa – aparaty nie są przyklejane do zębów, więc nie niosą zagrożenia dla szkliwa.

Niemniej korzystanie z tych rozwiązań wiąże się również z pewnymi ograniczeniami. Wady aparatów ruchomych to między innymi:

  • Dłuższy czas leczenia – leczenie przy ich zastosowaniu jest zazwyczaj dłuższe niż w przypadku aparatów stałych.
  • Konieczność regularnego noszenia – osiągnięcie pożądanych efektów wymaga od nas zaangażowania i wyrobienia nawyku noszenia aparatu przez większość dnia.
  • Mniejsza skuteczność przy poważniejszych wadach – przy bardziej złożonych problemach ortodontycznych, rozwiązanie to może okazać się niewystarczające.

Kiedy aparat stały jest lepszym rozwiązaniem?

Niekiedy aparat ruchomy może okazać się mniej skuteczny. Lepszym rozwiązaniem jest wtedy rozpoczęcie leczenia przy pomocy aparatu stałego. Jest on polecany w przypadku:

  • Złożonych wad zgryzu – dużych przesunięć zębów i zaawansowanych problemów ze zgryzem, które wymagają skomplikowanego leczenia.
  • Niewystarczającej współpracy pacjenta – jeśli nie jesteśmy w stanie nosić aparatu zdejmowanego przez wymagany czas w ciągu doby, nie spełni on swojego zadania.
  • Potrzeby przeprowadzenia szybkiej korekcji – w niektórych przypadkach najważniejszy staje się czas, więc nacisk powinien oddziaływać na zęby przez całą dobę.

Każdy przypadek jest indywidualny, dlatego ostateczna decyzja o wyborze aparatu ortodontycznego zawsze powinna być poprzedzona konsultacją z ortodontą. Dobierze on rozwiązania idealnie dopasowane do naszych potrzeb.

Kiedy warto zdecydować się na aparat ruchomy?

Wyjmowane aparaty to doskonałe rozwiązanie w przypadku niewielkich wad zgryzu. Z powodzeniem skorygują przerwy między zębami oraz niewielkie stłoczenia. Są one także niezastąpione w leczeniu problemów ortodontycznych u dzieci i młodzieży, których kości twarzy wciąż rosną. Stanowią u nich pierwszy wybór, ponieważ umożliwiają dostosowanie oddziaływań do zmieniającego się uzębienia. Niemniej korzystają z nich także dorośli – zarówno w przypadku łagodnych wad, jak i chęci utrzymania dotychczasowych efektów. Warto jednak pamiętać, że tego typu urządzenie nie zawsze powinno być pierwszym krokiem leczenia ortodontycznego. W niektórych przypadkach należy od razu założyć aparat stały.

Efekty leczenia aparatem ruchomym

Uzyskane przez nas efekty leczenia są zależne od wielu czynników – wieku, rodzaju aparatu oraz skomplikowania wady. Klasyczne aparaty ruchome pozwalają na korekcję niewielkich wad zgryzu, takich jak stłoczenia czy szpary. Aparaty czynnościowe wpływają na rozwój kości szczęki i żuchwy, co jest szczególnie ważne u dzieci. Z kolei retainery służą głównie do utrzymania osiągniętych efektów leczenia i zapobiegania nawrotom.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą ortodoncji w Gdyni. Od ponad dwóch dekad dbamy o zdrowe i piękne uśmiechy naszych pacjentów. Wykorzystując nasze doświadczenie i nowoczesne technologie, z przyjemnością pomożemy również Tobie.

Ruchomy aparat ortodontyczny daje trwałe efekty w korekcji zgryzu, lecz na ostateczny rezultat wpływa nasze podejście do procesu leczenia. Niezbędne jest bowiem stosowanie się do zaleceń i codzienne noszenie urządzenia. Jeśli będziemy niekonsekwentni, zęby mogą powrócić do swojego poprzedniego położenia, a leczenie nie zakończy się powodzeniem.

FAQ

Jak długo należy nosić aparat ruchomy każdego dnia?

Czas noszenia aparatu wyjmowanego zależy od indywidualnych zaleceń ortodonty i rodzaju wady zgryzu. Zazwyczaj zaleca się noszenie go przez co najmniej 12-16 godzin na dobę.

Czy aparat ruchomy jest skuteczny w korekcji wszystkich wad zgryzu?

Aparat zdejmowany jest skuteczny w korekcji wielu wad zgryzu, zwłaszcza u dzieci i młodzieży. W przypadku poważnych problemów ze zgryzem, konieczne może okazać się jednak zastosowanie aparatu stałego.

Jakie są różnice między retainerem a klasycznym aparatem ruchomym?

Klasyczny aparat ruchomy służy do aktywnego korygowania wad, umożliwiając zmianę położenia zębów. Retainer jest natomiast przeznaczony do utrzymania osiągniętych efektów leczenia ortodontycznego.

Jak często należy odwiedzać ortodontę podczas leczenia aparatem ruchomym?

Częstotliwość wizyt kontrolnych podczas leczenia zależy od indywidualnych potrzeb. Zazwyczaj ortodontę będziemy odwiedzać co około 6-8 tygodni. Lekarz sprawdzi wtedy postępy w leczeniu, udzieli nam dalszych instrukcji i dokona ewentualnych korekt.

Podsumowanie

Aparaty ruchome to skuteczne narzędzie ortodontyczne, które pozwala osiągnąć piękny i zdrowy uśmiech. Różnorodność dostępnych rozwiązań pozwala idealnie dopasować konstrukcję do posiadanej przez nas wady. O tym, które rozwiązanie okaże się dla nas najlepsze, dowiemy się po konsultacji z ortodontą. Specjalista określi również częstotliwość jego noszenia i da nam inne zalecenia do przestrzegania w trakcie leczenia. Dzięki temu już po kilku miesiącach zaobserwujemy znaczną poprawę wyglądu uzębienia.


Data publikacji: