implanty

Jakie są przeciwwskazania do wstawienia implantów zębowych?

Implanty zębów to nowoczesna i wysoce skuteczna metoda uzupełniania ubytków w uzębieniu. Niestety nie każdy może z niej skorzystać. Kiedy pacjent nie kwalifikuje się do wszczepienia implantu? Czy można wszczepić implant stomatologiczny pomimo przeciwwskazań? Zapraszamy do lektury, która, mamy nadzieję, pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości.

Dla kogo wskazane są implanty zębów?

Implant zęba to proteza stomatologiczna, która jest na stałe połączona z kością. Zabieg wskazany jest wtedy, gdy pacjent chce uzupełnić ubytek jednego lub kilku zębów. Ten rodzaj uzupełnienia świetnie imituje naturalne uzębienie.

Wskazania do implantacji:

  • brak pojedynczego zęba;
  • brak zawiązków zębów stałych;
  • brak zębów końcowych utrzymujących protezę;
  • bezzębie całkowite szczęki lub żuchwy;
  • nietolerancja wyjmowanych protez stomatologicznych.

Z tej formy leczenia stomatologicznego powinny korzystać jedynie osoby, które nie mają żadnego z przeciwwskazań i zostaną dopuszczone do zabiegu przez lekarza. Ma to na celu maksymalne ograniczyć ryzyko implantacji, które może powodować odrzucenie implantu. Wymagany jest ogólny dobry stan zdrowia – określa się go podczas konsultacji. Przed podjęciem decyzji o zabiegu lekarz powinien ocenić ilość i jakość kości w miejscu przeprowadzania zabiegu, a także stan sąsiednich zębów. W przypadku zbyt licznych przeciwwskazań lekarz może zaproponować alternatywy dla implantu zębów.

Wszczepionego zęba praktycznie nie da się odróżnić od prawdziwego gołym okiem. Jego struktura integruje się z żywą tkanką. Pacjent może dzięki temu odzyskać pełną sprawność jedzenia i przeżuwania. Żywotność implantów wynosi przeważnie od 15 do 25 lat, zależnie od materiału, z którego zostały wykonane i tego, jak pacjent dba o higienę jamy ustnej. Jest to więc rozwiązanie dla osób, które chcą porządnie zająć się swoim uzębieniem.

Indywidualne podejście do pacjenta, oraz troska o najdrobniejsze detale to rzeczy, na które kładziemy szczególny nacisk. Implanty zębów w Gdyni wszczepiamy już od 24 lat. Posiadamy bazę tysięcy zadowolonych klientów, o czym świadczą licznie zdobywane, pozytywne opinie. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Ogólne przeciwwskazania do wszczepiania implantów

Przed przystąpieniem do leczenia lekarz każdorazowo przeprowadza z pacjentem wywiad. Na jego podstawie ocenia, czy kwalifikuje się do zabiegu. Istnieją czynniki ryzyka, które nie wykluczają udziału w zabiegu, ale zwiększają szansę na odrzucenie implantu zębowego na etapie osteointegracji. W niektórych przypadkach po konsultacji lekarskiej specjalista może stwierdzić, że ze względu na stan zdrowia pacjenta nie może przeprowadzić zabiegu.

Niektóre przeciwwskazania, takie jak na przykład ciąża nie są trwałe. Jeżeli z czasem znikną, lekarz może zakwalifikować pacjenta do zabiegu.

Przeciwwskazania ogólne:

  • paradontoza;
  • zaawansowana osteoporoza;
  • choroby nowotworowe;
  • nieustabilizowana cukrzyca;
  • ciąża;
  • zła higiena jamy ustnej;
  • AIDS;
  • nadciśnienie i problemy kardiologiczne;
  • zaburzenia układu krzepnięcia krwi;
  • choroby autoimmunologiczne, np. RZS.

Implantów zębowych ponadto nie wszczepia się osobom poniżej 18 roku życia. Młodzi pacjenci nie mają jeszcze w pełni rozwiniętych kości. Niektórzy specjaliści wstrzymują się z implantacją nawet do 21 roku życia pacjenta.

Niezależnie od tego, jaki jest stan zdrowia pacjenta, zalecenia po wszczepieniu implantu wydane przez lekarza muszą być przestrzegane. Nawet spełnienie wszystkich przesłanek do zabiegu nie powoduje, że po nim nie pojawią się problemy.

Implanty zębowe a paradontoza

Paradontoza to jedna z chorób przyzębia. Objawia się m.in. krwawieniem z dziąseł, obniżeniem szyjek zębowych czy zanikiem kości szczęki. W konsekwencji paradontozy stabilność zębów ulega znacznemu osłabieniu, co może prowadzić do ich wypadania.

Jeżeli pacjent choruje na paradontozę, wówczas implantację zębów należy poprzedzić zabiegami chirurgicznymi, które mają na celu odbudowę tkanek, które zanikły. Wykonuje się np. przeszczep dziąsła lub sterowaną regenerację kości.

Niezaleczona paradontoza może prowadzić do tego, że proces stabilizacji nowych zębów nie będzie przebiegał prawidłowo. Taka sytuacja znacznie zwiększa ryzyko implantacji i komplikacji po zabiegu.

Osteoporoza a implanty zębów

Choroby dziąseł i zły stan jamy ustnej to niejedyne przeciwskazania do implantacji stomatologicznej. Szczególnie niebezpieczne są schorzenia, które atakują układ szkieletowy. Zalicza się do nich osteoporozę, w wyniku której zmniejsza się gęstość kości i dochodzi do zaburzenia spójności ich tkanek.

Wszczepienie implantu stomatologicznego pacjentowi z osteoporozą w niektórych przypadkach jest możliwe – każdorazowo powinien oceniać to specjalista. Od pacjenta wymaga się jednak prowadzenia zdrowego trybu życia, dbania o higienę jamy ustnej, trzymania się odpowiedniej diety i większej aktywności fizycznej.

Czy można wszczepiać implanty jeżeli choruje się na hashimoto i inne choroby związane z tarczycą?

W wyniku chorób tarczycy zachwiana zostaje równowaga hormonalna, co w konsekwencji wpływa negatywnie na strukturę tkanki kostnej. Choroby tarczycy mogą dwojako wpływać na stan zdrowia pacjenta:

  • niedoczynność tarczycy, czyli zbyt mała ilość hormonów, spowalnia proces restrukturyzacji kości;
  • nadczynność tarczycy, czyli nadmiar hormonów, hamuje mineralizację kości.

W obu przypadkach znacznie zwiększa się ryzyko odrzucenia implantu. Niezbędna jest szczegółowa konsultacja z lekarzem, który indywidualnie podejdzie do pacjenta i oceni czy zabieg niesie ze sobą ryzyko.

Czy oznacza to, że pacjenci z chorobami tarczycy nie mogą skorzystać z tej formy uzupełnienia ubytków zębowych? Implantacja zazwyczaj jest możliwa, jeśli pacjent jest w trakcie leczenia, a jego poziom hormonów utrzymuje się na stabilnym poziomie.

Czy nowotwór wyklucza skorzystanie z usług implantologicznych?

Rozwój choroby nowotworowej często związany jest z wyniszczaniem organizmu pacjenta. Wszystkie siły organizmu są rzucone do walki z nowotworem, a implantacja byłaby znacznym osłabieniem dla jego możliwości. Dlatego choroby nowotworowe traktuje się jako bezwzględne przeciwwskazanie do implantacji zęba.

Terapie antynowotworowe są zwykle bardzo wyniszczające i obciążające dla pacjentów. Prawidłowa osteointegracja podczas chemio- lub radioterapii jest praktycznie niemożliwa. Leczenie powodujące obumieranie komórek mogłoby prowadzić do zapalenia tkanek wokół implantu, atakowane są bowiem także komórki odpornościowe.

Czy wiek pacjenta może być przeszkodą podczas wszczepiania implantów

U osób niepełnoletnich rozwój kostny nie jest jeszcze zakończony. Niektórzy specjaliści podejmują się wszczepiania nowych zębów u osób, które ukończyły 18. rok życia, ale wskazane jest wstrzymanie się z tym do czasu, aż pacjent ukończy 21 lat. W wyniku zmian w twarzoczaszce i ustawieniu zębów położenie implantu mogłoby się zmienić w niekontrolowany sposób.

Z kolei, jeżeli chodzi o górną granicę wiekową, to praktycznie nie istnieje. O ile pacjent cieszy się dobrym zdrowiem, zbyt podeszły wiek nie jest przeciwwskazaniem do wszczepienia implantu.

Niebezpieczeństwa, które mogą wyniknąć z wszczepiania implantów pomimo przeciwwskazań

Jeżeli pomimo tego, że u pacjenta występują przeciwwskazania miejscowe lub ogólne, zdecyduje się on na leczenie, musi liczyć się z tym, że pojawią się komplikacje. W niektórych przypadkach konsultacja lekarza może wystarczyć – jeśli schorzenie nie jest w zaawansowanym stadium rozwoju, a zdrowie pacjenta jest dobre, specjalista może zakwalifikować go do zabiegu.

Implantacja zęba to poważna ingerencja. Organizm osłabiony chorobą może nie poradzić sobie z regeneracją na wystarczająco wysokim poziomie, żeby proces osteointegracji przebiegł prawidłowo. Możliwe jest także znaczne wydłużenie tego procesu.

W takiej kwestii jak zabieg implantacji należy zawsze konsultować się z lekarzem. Osoby, u których występują czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu lub tendencja do nieutrzymywania odpowiedniej higieny jamy ustnej, także narażone są na komplikacje i odrzucenie implantu zęba, nawet po kilku latach od zabiegu.

Podsumowanie

Implanty zębowe są skutecznym rozwiązaniem dla osób pragnących uzupełnić braki w uzębieniu. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, które mogą uniemożliwić przeprowadzenie tego zabiegu. Do głównych przeciwwskazań należą: zaawansowane choroby przyzębia, nieustabilizowana cukrzyca, ciąża, zła higiena jamy ustnej, czy choroby nowotworowe. Mimo obecności przeciwwskazań, w niektórych przypadkach, po dokładnym wywiadzie medycznym i ocenie ryzyka, implantacja może być możliwa, zwłaszcza gdy choroby są dobrze kontrolowane lub przeciwwskazania mają charakter tymczasowy.

Zobacz również

Data publikacji: