Model RTG z implantem

Dlaczego nie warto stosować tanich implantów zębów?

Implanty to sprawdzony i skuteczny sposób na przywrócenie pięknego uśmiechu. Ich koszt może jednak niejednokrotnie budzić obawy. Na rynku dostępne są implanty w różnych cenach. Czy warto jednak brać tę opcję pod uwagę i oszczędzać na implantach?

Czy warto wszczepiać tanie implanty zębowe?

Na wstępie warto podkreślić, iż mając zęby na implantach, możemy cieszyć się pięknym  uśmiechem do końca życia. Wobec tego szukając kliniki, która się specjalizuje w leczeniu implantologicznym,   przede wszystkim należy kierować się tym czy lekarz implantolog i protetyk mają odpowiednie doświadczenie. To właśnie od ich umiejętności zależy wynik leczenia.

Tanie implanty wcale nie muszą oznaczać, że ostatecznie rzeczywiście będzie tanio. Istnieje szereg możliwych powikłań, które mogą nastąpić po wszczepieniu złej jakości implantów przez niedoświadczonego implantologa. Ich zniwelowanie z kolei będzie się wiązało z dodatkowymi, często niemałymi kosztami. Tak więc lepiej traktować tę kwestię jako inwestycja, która daje spokój i zadowolenie do końca życia.

Z czego wykonane są najtańsze implanty zębów?

Obecnie większość implantów zębowych wykonuje się z tytanu. Materiał ten wykazuje najlepsze właściwości zarówno pod względem trwałości jak i biokompatybilności z kością pacjenta. Warto jednak zauważyć, że materiał ten jest stosunkowo nowy w tej dziedzinie stomatologii. Wcześniej implanty były wykonywane ze stali, która była zdecydowanie mniej trwała i niejednokrotnie powodowała problemy zdrowotne u pacjentów.

Ponadto  używa się często stopów na bazie niklu i chromu, które są tańsze, ale mogą być  potencjalnie szkodliwe. Stopy te mogą wywoływać reakcje alergiczne. Badania sugerują, że stopy niklu i chromu mogą ponadto wywoływać toksyczne reakcje. To może być szczególnie istotne w przypadku tanich zamienników produkowanych w Chinach, które często zawierają te stopy. Co więcej, niektóre tanie implanty mogą nie oferować tak dobrej jakości dopasowania jak te wykonane z droższych materiałów, co potencjalnie prowadzi do długoterminowych problemów z dopasowaniem i trwałością​​.

Ryzyko i komplikacje a tanie implanty zębowe

Niska cena implantów zębowych może kusić, ale wiąże się z wieloma zagrożeniami i komplikacjami, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i komfortu pacjenta. W zdecydowanej większości tanie implanty to:

  • Niższa jakość użytych materiałów — Tanie implanty zębowe często wykonane są z materiałów gorszej jakości, co czyni je mniej trwałymi i bardziej podatnymi na uszkodzenia. Stosowane materiały mogą być niesprawdzone lub pochodzić z niewiadomych źródeł, co stwarza ryzyko alergii, czy reakcji zapalnych.
  • Niektóre tanie implanty nie posiadają odpowiedniej dokumentacji medycznej, atestów lub certyfikatów bezpieczeństwa. Brak rzetelnych informacji o produkcie utrudnia ocenę jego bezpieczeństwa i skuteczności, a także uniemożliwia weryfikację pochodzenia i jakości użytych materiałów.
  • Stosowanie tanich rozwiązań wiąże się z większym prawdopodobieństwem wystąpienia powikłań po wszczepieniu implantu. Mówimy tutaj przede wszystkim o jego odrzuceniu, czy występowaniu zakażeń, przez niską jakość użytych materiałów. Warto też wspomnieć o zdecydowanie większym dyskomforcie i bólu po samym zabiegu.
  • Producenci tanich implantów często nie oferują gwarancji na swoje produkty, co oznacza, że pacjent ponosi pełne ryzyko w przypadku wystąpienia komplikacji. Brak gwarancji pozbawia pacjenta ochrony i możliwości bezpłatnej naprawy lub wymiany wadliwego implantu.
  • Niskie ceny implantów mogą oznaczać, że zabieg będzie wykonywał dentysta o mniejszym doświadczeniu w implantologii. Brak doświadczenia i kwalifikacji dentysty może zwiększać ryzyko powikłań i nieprawidłowego wszczepienia implantu.

Trwałość implantu a jego cena

Cena implantu stomatologicznego zależy od kilku czynników, z których najważniejszym jest jego trwałość. Implanty z tytanu, które są najpopularniejsze, mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat. Tańsze implanty z innych materiałów mogą wytrzymać krócej, co wiąże się z koniecznością ich wymiany w przyszłości.

Przed zdecydowaniem się na to, którą opcję zabiegu wybrać, warto rozważyć fakt, że te, które mogą być nawet 50% tańsze niż średnia rynkowa, często po kilku latach wymagać będą wymiany. To z kolei wiązać będzie się z kolejnymi kosztami, poświęconym czasem i dyskomfortem po zabiegu.

Czy implanty można wszczepiać na NFZ?

Niezależnie od tego, czy mowa jest o drogich, wysokiej jakości rozwiązaniach, czy też raczej o tańszych odpowiednikach, obecnie nie ma możliwości wszczepienia implantu na NFZ.

Jak można finansować implanty?

Po konsultacji stomatologicznej i zaplanowaniu leczenia warto rozważyć opcję kredytowania zabiegu. Samodzielnie będzie można wybrać liczbę i wysokość rat, dostosowując je do indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, że decyzja o zaciągnięciu kredytu wiąże się jednak z odpowiedzialnością za jego spłatę.

Firmy produkujące implanty – Czy marka ma znaczenie?

Na rynku dostępne są różne rozwiązania, różnych firm, które produkują implanty. Różnią się one między sobą ceną, jakością materiałów oraz technologią produkcji. Oczywiście, implanty renomowanych firm są zazwyczaj droższe od implantów mniej znanych firm.

Marka podobnie jak przy zakupie samochodu, czy jakiejkolwiek innej rzeczy i w tym przypadku ma ogromne, jeżeli nawet nie większe, znaczenie. Warto pamiętać, że implanty zębowe to ingerencja w nasz organizm, a więc i w nasze zdrowie. Warto więc skonsultować każdy zabieg ze specjalistą, który poleci najlepsze rozwiązania.

Podsumowanie

Wybór implantów zębowych to ważna decyzja, która powinna być podjęta po konsultacji z doświadczonym implantologiem. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak rodzaj implantu, materiał wykonania, cena, doświadczenie  i gwarancja. Nie warto oszczędzać na implantach, ponieważ tanie implanty mogą wiązać się z wieloma ryzykami i komplikacjami. Inwestowanie w wysokiej jakości implanty to gwarancja bezpieczeństwa, trwałości i satysfakcji.

Zobacz również


Data publikacji: