Stomatologia zachowawcza

Mocne zdrowe zęby

Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza

Rozwiń menu

+

  Stomatologia zachowawcza zajmuje się zapobieganiem i leczeniem próchnicy. To, niestety, bardzo rozpowszechniona choroba, wśród jej najczęstszych objawów są m.in. plamy na zębach oraz ubytki twardych części zębów. Jeśli ubytki nie są leczone, może to skutkować podrażnieniem i uszkodzeniem wewnętrznej tkanki zęba, czyli miazgi. Pacjent odczuwa wówczas ból, a ząb zostaje wykluczony z czynności żucia. Nieleczona próchnica może nawet powodować obumarcie zęba i być groźnym źródłem infekcji dla całego organizmu.

  W krańcowym przypadkach zaawansowania próchnicy stomatolog jest zmuszony usunąć chory ząb. W gabinecie MedicoDent w Gdyni zapewniamy fachową opiekę stomatologiczną wszystkim Pacjentom zmagającym się z problemem próchnicy, niezależnie od stopnie jej zaawansowania.

  Zależnie od etapu rozwoju choroby zajmują się nią różne, ale powiązane ze sobą działy stomatologii zachowawczej:

  • profilaktyka – zapobieganie powstawaniu próchnicy i paradontozy;
  • kariologia – leczenie próchnicy prostej (nie powikłanej reakcją ze strony miazgi);
  • endodoncja – leczenie próchnicy powikłanej zapaleniem, obumarciem lub zgorzelą miazgi.

  PROFILAKTYKA

  Profilaktyka próchnicy pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, silnego uzębienia. Głównym zadaniem profilaktyki jest walka z płytką nazębną – podstawową przyczyną rozwoju próchnicy. Profilaktyka zwiększa również odporność tkanek zęba na atak kwasów.
  usmiech5

  • W zakres profilaktyki wchodzą:
  • badania kontrolne – u dzieci co 3 miesiące, a u dorosłych co 6 miesięcy,
  • instruktaż higieny jamy ustnej,
  • wskazówki żywieniowe,
  • profesjonalne oczyszczanie zębów – usunięcie płytki, osadu i kamienia nazębnego,
  • fluoryzacja indywidualna.

  LECZENIE KANAŁOWE ZĘBÓW

  Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującej się leczeniem endodontycznym  potocznie zwanym  leczeniem kanałowym zębów. Leczenie kanałowe zębów ma miejsce  w przypadku próchnicy powikłanej zapaleniem, martwicą lub zgorzelą (rozpadem) miazgi zębowej, jest nierzadko jedyną i ostatnią szansą na uratowanie zęba. Polega ono na usunięciu z komory i kanałów korzeniowych zęba zainfekowanej lub martwej miazgi, mechanicznym poszerzeniu i odkażeniu kanałów oraz szczelnym ich wypełnieniu specjalnymi materiałami.

  endodoncja

  Aby leczenie kanałowe zakończyło się sukcesem w naszej klinice sięgamy po najnowsze zdobycze techniki:

  • Dzięki mikroskopowi Carl Zeiss wiele zębów, które musiałyby być usunięte można dziś uratować. Zapewniając uzyskanie powiększonego obrazu z dużą głębią, szerokim polem widzenia i bardzo dobrym oświetleniem badanego obszaru, mikroskop umożliwia obserwowanie detali niewidocznych gołym okiem. Posługiwanie się mikroskopem jest szczególnie pomocne w odnajdywaniu ujść kanałów oraz umiejscawianiu i usuwaniu złamanych narzędzi kanałowych. Dołączona do zestawu kamera video umożliwia transmisję obrazu i dokumentowanie zabiegu.

  stom_zach2

  Prawidłowość przeprowadzenia zabiegu można ocenić natychmiast wykonując zdjęcie rentgenowskie na miejscu, w naszej pracowni rentgenowskiej.

  LECZENIE PRÓCHNICY PROSTEJ

  W zależności od stadium rozwoju procesu próchnicowego (plama próchnicowa, ubytek twardych tkanek zęba) w leczeniu próchnicy niepowikłanej stosowane są następujące zabiegi:

  • remineralizacja – w przypadku próchnicy początkowej objawiającej się w postaci plamy próchnicowej, w powierzchnię dotkniętą chorobą wcierane są preparaty fluoru. Zabieg powtarza się kilkukrotnie w kilkudniowych odstępach
  • opracowanie i wypełnienie ubytku próchnicowego – zabieg polega na usunięciu próchnicowo zmienionych tkanek zęba i wypełnieniu ubytku specjalnym materiałem.

  LECZENIE PRÓCHNICY PROSTEJ

  PRZEBIEG LECZENIA

  Pierwsza wizyta zarezerwowana jest na badanie pacjenta, poznanie jego potrzeb i oczekiwań. Wstępnym etapem procesu diagnostycznego jest zebranie wywiadu oraz wpisanie uzyskanych danych do dokumentacji pacjenta. Następnie stomatolog dokonuje szczegółowej oceny stanu uzębienia, błony śluzowej i tkanek otaczających ząb (przyzębia), prawidłowości zgryzu. Następnie wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne, dostarczające dodatkowych informacji odnośnie stanu badanego obszaru.

  usmiech1A

  Po uzyskaniu niezbędnych danych lekarz przygotowuje indywidualny plan leczenia pacjenta, zawierający wykaz i kolejność koniecznych do przeprowadzenia zabiegów, a w razie potrzeby kieruje pacjenta do lekarzy innych specjalności (chirurga, protetyka, ortodonty). Po zapoznaniu się pacjenta z planem leczenia i zaakceptowaniem go rozpoczyna się właściwa terapia. Często pierwszym krokiem jest profesjonalne oczyszczenie zębów i instruktaż higieny.

  WARTO WIEDZIEĆ

  1. Co to jest próchnica?
  2. Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy?
  3. Czy aby mieć zdrowe zęby trzeba zrezygnować z jedzenia słodyczy?
  4. Jaką wybrać szczoteczkę do zębów?
  5. Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?
  6. Jak szczotkować zęby?
  7. Czy szczoteczka do zębów wystarczy?
  8. Jaką wybrać pastę do zębów?
  9. Jakie są korzyści ze stosowania preparatów fluoru?
  10. Czy leczenie zębów musi boleć?
  1. Co to jest próchnica?
   Próchnica to choroba twardych tkanek zęba. Główną przyczyną powstawania próchnicy jest płytka nazębna, składająca się z resztek pokarmowych i bakterii, która odkłada się na zębach po każdym posiłku. Bakterie znajdujące się w płytce przekształcają dostarczane w pożywieniu cukry w kwasy, które z kolei powodują ucieczkę minerałów (wapń, fosfor) ze szkliwa. Prowadzi to do osłabienia i uszkodzenia szkliwa, umożliwiając dalszy rozwój próchnicy.
  2. Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy?
   Aby skutecznie zapobiegać rozwojowi próchnicy musimy z jednej strony zadbać o wzmocnienie struktury twardych tkanek zęba, co zapewnia:

   • odpowiednio zbilansowana dieta (bogata w witaminy i minerały) kobiet ciężarnych i dzieci od urodzenia do momentu zakończenia rozwoju zębów;
   • profilaktyka fluorkowa: lakierowanie zębów, stosowanie past do zębów i płynów do płukania ust z zawartością związków fluoru, krople i tabletki z fluorem – decyzję o włączeniu ich do diety dziecka zawsze powinien podjąć stomatolog!
   • Lakowanie bruzd zębowych – pokrywanie bruzd i zagłębień w zębach specjalnym materiałem. Z drugiej strony, jako że bezpośrednią przyczyną próchnicy jest płytka nazębna, główną metodą walki z próchnicą jest skuteczne i systematyczne usuwanie płytki nazębnej.
  3. Czy aby mieć zdrowe zęby trzeba zrezygnować z jedzenia słodyczy?
   Cukier dostarczany z pożywieniem jest rzeczywiście niezbędny bakteriom płytki nazębnej do wytwarzania kwasów, a przez to zapoczątkowania procesu próchnicowego. Jednak całkowite wyeliminowanie cukrów z diety jest niemożliwe do osiągnięcia. Warto więc zapamiętać, że dużo większe znaczenie od ilości spożywanych słodyczy ma ich konsystencja i częstotliwość ich przyjmowania (czas przebywania w jamie ustnej). Najgorsze w skutkach jest częste jedzenie produktów lepkich, oblepiających zęby (cukierki toffi, chipsy, itp.). Nie trzeba więc całkowicie pozbawiać się przyjemności spożywania słodyczy, ważne by przestrzegać pory posiłków i ograniczyć pojadanie, a po spożyciu słodyczy natychmiast dokładnie umyć zęby.
  4. strong> Jaką wybrać szczoteczkę do zębów?
   Wybór odpowiedniej szczoteczki odgrywa dużą rolę w pielęgnacji jamy ustnej. Ze względu na ogromną różnorodność szczoteczek dostępnych na rynku, pacjenci mogą mieć trudności z dokonaniem wyboru. Najważniejsze jest by szczoteczka była dobrana indywidualnie do potrzeb pacjenta rozmiarem i twardością włosia. Szczoteczka nie powinna być za duża i posiadać cienką i długą szyjkę zapewniającą dostęp do zębów trzonowych. Zazwyczaj polecane są szczoteczki średnie i średnio-twarde, wielopęczkowe, wykonane z włosia syntetycznego o łagodnie szlifowanych i zaokrąglonych końcach, w przypadku chorób przyzębia najlepiej używać miękkich szczoteczek z giętką szyjką, która redukuje nacisk na dziąsła. Istnieją różne modyfikacje układu włosia. Dla ułatwienia oczyszczania szczelin zębowych i masowania dziąseł włosie może mieć różną długość lub może być ponacinane w ząbki (dłuższe końcówki łatwiej docierają między zęby).
  5. Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?
   Szczoteczkę należy wymieniać średnio co 2 miesiące. Po tym czasie włosie sztywnieje i szczoteczka zaczyna działać drażniąco na dziąsła. Niektóre szczoteczki posiadają wskaźnik zużycia – pęczek włosia w innym kolorze, który traci barwę w miarę zużywania się szczoteczki. Dla prawidłowego funkcjonowania szczoteczki ważna jest jej pielęgnacja. Po umyciu zębów należy ją bardzo dokładnie wypłukać i przechowywać tak by mogła dobrze wyschnąć. Warto też zwrócić uwagę czy w zużytej szczoteczce włosie nie jest rozgniecione – świadczy to o zbyt silnym naciskaniu szczoteczką na zęby!
  6. Jak szczotkować zęby?
   Najprościej można stwierdzić, że każda metoda szczotkowania zębów jest dobra, pod warunkiem, że jest skuteczna i nie działa szkodliwie na zęby i dziąsła. Najkorzystniej, gdy technikę szczotkowania dobierze indywidualnie lekarz lub higienistka, w zależności od potrzeb pacjenta, stanu jego uzębienia, dziąseł i zdolności manualnych. Prawidłowe szczotkowanie powinno trwać przynajmniej 3 minuty. Minimalna częstotliwość tego zabiegu u większości pacjentów to dwa razy dziennie: rano po śniadaniu i po posiłku wieczornym przed snem. Są jednak sytuacje wymagające innego rytmu szczotkowania np.: osoby leczone stałymi aparatami ortodontycznymi – szczotkowanie zębów po każdym posiłku.
  7. Czy szczoteczka do zębów wystarczy?
   Aby efektywnie pielęgnować zęby trzeba oczyszczać wszystkie ich powierzchnie: przedsionkową, językową, żującą i boczne. Tylko trzy pierwsze powierzchnie są dostępne dla szczoteczki. Tak więc szczoteczka nie jest produktem wystarczającym do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Konieczne jest stosowanie przyborów dodatkowych: – nitka dentystyczna – pasmo jedwabnych nitek połączonych a tasiemkę i nawoskowanych, stosowana do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych przy ścisłym kontakcie zębów; – wykałaczki dentystyczne – wykonane z miękkiego drewna bezdrzazgowego i nasączone fluorem, przeznaczone dla osób z luźno stojącymi zębami lub brakami zębowymi; – szczoteczka międzyzębowa – spiralka z włosia, stosowana podobnie jak wykałaczka oraz do higieny pacjentów użytkujących stałe aparaty ortodontyczne; – irygator – urządzenie działające na zasadzie bicza wodnego, strumień płynu oczyszcza przestrzenie międzyzębowe i kieszonki dziąsłowe, masuje dziąsła; – szczoteczka jednopęczkowa – do oczyszczania trudno dostępnych, ostatnich w łuku. Na rynku dostępne są również szczoteczki elektryczne. Są bardzo proste w użyciu, a stosowanie ich skraca czas czyszczenia zębów w porównaniu ze szczoteczkami tradycyjnymi.
  8. Jaką wybrać pastę do zębów?
   Wybór pasty do zębów nie ma aż takiego znaczenia jak dobór szczoteczki, jednak stosowanie odpowiedniej pasty może poprawić skuteczność szczotkowania. Większość past dostępnych na rynku spełnia podstawowe wymagania i zawiera sprawdzone substancje kliniczne: środki ścierne (pomagające w usuwaniu płytki nazębnej i osadu), środki pieniące, związki fluoru (fluorek sodu, fluorek wapnia, aminofluorki). W konkretnych przypadkach można dobrać pastę zawierającą odpowiednie substancje dodatkowe:

   • pasty profilaktyczne – zawierają fluor;
   • pasty ziołowe – zawierają wyciągi z ziół, działają kojąco na dziąsła;
   • pasty wybielające – usuwają przebarwienia pochodzenia spożywczego (z herbaty, kawy, dymu papierosowego);
   • pasty o działaniu kompleksowym – łączą wspomniane wyżej właściwości.
  9. Jakie są korzyści ze stosowania lakierów fluorowych?
   Najpopularniejsze obecnie lakiery fluorowe to Fluor Protektor i polecany szczególnie dla dzieci Duraphat – stosowane są powszechnie zarówno w profilaktyce całego uzębienia, jak i wybranych miejsc. Dzięki ich niewątpliwym zaletom: przyleganiu do szkliwa i powolnemu uwalnianiu fluoru, zapewniają redukcję próchnicy do 40%. Fluor stosowany w postaci lakierów fluorowych:

   • wzmacnia szkliwo dzieci i dorosłych;
   • zmniejsza odkładanie się płytki nazębnej;
   • zapobiega powstawaniu próchnicy wtórnej (wokół wypełnień);
   • zapobiega powstawaniu próchnicy w przebiegu leczenia aparatami stałymi;
   • znosi nadwrażliwość szyjek zębowych.
  10. Czy leczenie zębów musi boleć?
   W Klinice MedicoDent wszystkie zabiegi i procedury lecznicze są prowadzone w znieczuleniu miejscowym, które zapewnia przeprowadzenie ww. procedur bez odczuwania dolegliwości bólowych