Stomatologia estetyczna

Magia uśmiechu

Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna

Rozwiń menu

+

  Stomatologia estetyczna jest dziedziną stomatologii skupiającą się na poprawie wyglądu uzębienia i twarzy. Większość z nas marzy o pięknym, białym uśmiechu – dzięki postępowi w stomatologii te marzenia można spełnić. Piękny uśmiech wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie oraz pewność siebie. Można go wykorzystać jako atut nie tylko w życiu zawodowym, ale też prywatnym. Zdrowe, białe zęby ustawione prosto w pełnych łukach zębowych – oto cel wielu Pacjentów gabinetów stomatologicznych. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych rozwiązań technologicznych, pracy dentysty oraz współdziałania różnych działów stomatologii jest on możliwy do osiągnięcia. Poniżej znajdą Państwo informacje na temat dobrych i bezpiecznych systemów wybielania zębów, z których korzystają również nasi dentyści w Gdyni:

  PRZEBIEG LECZENIA

  Protetykax11

  Podobnie jak w przypadku każdej z dziedzin medycyny pierwsza wizyta poświęcona jest diagnostyce. Po szczegółowym zbadaniu pacjenta: poznaniu jego potrzeb i oczekiwań , w oparciu o ocenę stanu uzębienia opracowany jest  indywidualny plan leczenia. Z reguły pierwszym krokiem jest zadbanie o zdrowie zębów i przyzębia, dlatego terapię zaczyna się od profesjonalnego oczyszczenia zębów z kamienia i osadu nazębnego, usunięcia ognisk próchnicowych. Następnie w razie potrzeby leczenie jest poszerzone o leczenie kanałowe zębów oraz leczenie  chorób błony śluzowej.  W dalszym etapie przeprowadzana jest konsekwentna realizacja planu leczenia uwieńczona osiągnięciem pożądanego efektu pięknego uśmiechu.

  INLAY, ONLAY – iNNOWACYJNE TRWAŁE WYPEŁNIENIE

  Mając na uwadze trwałość oraz bardzo wysoką estetykę wypełnień  alternatywą dla wypełnień wykonywanych w gabinecie z kompozytu dla zębów tylnych jest inlay i onlay.

  Inlay i onlay to kosmetyczne wypełnienia , które stosuje się w przypadku zębów z dużymi  ubytkami . Wypełnienia inlay, onlay umożliwiają dokładną rekonstrukcję kształtu korony zęba odtwarzając guzki, bruzdy punktów stycznych. Wypełnienia inlay, onlay wykonuje się je w pracowni protetycznej na podstawie pobranych wycisków. Ze względu na trwałość , wysoką estetykę oraz odporność na ścieranie wypełnienia inlay, onlay są wykonywane są z porcelany , dzięki czemu wyglądają identycznie jak pozostałe zęby i są nie do odróżnienia.

  Dlaczego inlay,onlay a nie klasyczne wypełnienie

  WYPEŁNIENIE KLASYCZNE:

  • Zmniejsza wytrzymałość zęba o 50%
  • Średnia żywotność wypełnienia 5 – 7 lat

  INLAY, ONLAY

  • Wzmacnia ząb o 70- 75 %
  • Średnia żywotność wypełnienia 10-12 lat

   

  KORONY PROTETYCZNE

  protetyka

  Rozwiązanie to znajduje zastosowanie w przypadku zębów osłabionych dużą ilością wypełnień lub innych sytuacjach uniemożliwiających założenie licówek. Przygotowanie zęba do zabezpieczenia koroną protetyczną wiąże się z koniecznością oszlifowania zęba w celu stworzenia miejsca dla tworzywa uzupełnienia. Może to być:

  • porcelana napalona na metal (nieszlachetny lub złoto) – konstrukcja bardzo bezpieczna, sprawdzona przez długoletnie doświadczenia; brak przepuszczalności światła przez część metalową ogranicza jednak możliwość pełnego odtworzenia cech naturalnego zęba; zastosowanie stopu szlachetnego redukuje odkładanie się płytki nazębnej wokół koron;
  • ceramika, która zapewnia wysokie walory estetyczne, dzięki możliwości odtworzenia naturalnych cech zęba np. przezierność brzegu siecznego; ścieralność zbliżona do zębów naturalnych.

   

  LICÓWKI CERAMICZNE

  licówki

  To kolejny krok w procesie poprawy estetyki zębów, stosowany w przypadku silnych, rozległych przebarwień zębów opornych na systemy wybielające, starcia zębów czy silnego niedorozwoju szkliwa. Metoda ta zapewnia doskonały efekt estetyczny dzięki bardzo oszczędnemu opracowaniu szkliwa w licowej (przedniej) części zęba i uzupełnieniu go następnie porcelanową „osłoną”.

    

  KOREKTA KSZTAŁTU ZĘBÓW

  usmiech2

  W stomatologii estetycznej obowiązuje zasada minimum ingerencji przy maksimum efektu, postępowanie zawsze rozpoczyna się więc od jak najmniej inwazyjnych metod. Przykładowo, w przypadku nieprawidłowego kształtu zęba (zęby stożkowate, małe, po urazach), obecności diastemy czy wrodzonych ubytków szkliwa terapię rozpoczyna się od próby korekty kształtu zębów materiałem kompozytowym, a dopiero w sytuacji uzyskania niedostatecznego efektu sięga się po inne metody (korekta ortodontyczna, licówki ceramiczne, korony protetyczne).

  KOREKTA WAD ZGRYZU

  ort6

  Jednym z elementem planu leczenia może być ortodontyczna korekta wady zgryzu . W takiej sytuacji pacjenci mogą liczyć na fachową i skuteczną pomoc naszych ortodontów (więcej ORTODONCJA).

  Wybielanie zębów

  wybielanie 2

  Wybielanie zębów przeprowadzone przez stomatologa w gabinecie jest najlepszym sposobem do jaśniejszego, ładniejszego uśmiechu. Bielsze zęby poprawiają samopoczucie, powodują, że częściej się uśmiechamy, stajemy się pewniejsi siebie. Biel uzębienia potwierdza dobry stan naszego zdrowia, przez co uzyskujemy imag osoby młodej i pełnej życia.

  WYBIELANIE ZĘBÓW MARTWYCH

  Wybielanie wewnętrzne jest sposobem rozjaśniania koron zębów wcześniej leczonych kanałowo, jak również zębów, które zmieniły kolor po urazie lub z przyczyn nieznanych. Ząb przed wybielaniem wewnętrznym (czyli wybielaniem od środka) powinien być skontrolowany zdjęciem RTG, by ustalić czy wypełnienie kanału (kanałów) jest dostateczne i szczelne oraz czy w okolicy tego zęba nie toczy się stan zapalny. Prawidłowe wypełnienie kanału (kanałów) jest istotne, gdyż zapobiega penetracji środka wybielającego zakładanego do środka zęba wzdłuż kanału. Jeżeli jest to konieczne ząb przed wybielaniem wewnętrznym należy przeleczyć kanałowo.

  Czynniki, które mogą powodować zmianę zabarwienia korony zęba:

  • materiał użyty do wypełnienia kanału korzeniowego
  • uraz zęba
  • zakażenie w kanale korzeniowym
  • niedostateczne usunięcie resztek nerwu podczas poprzedniego leczenia kanałowego
  • wypełnienie amalgamatowe
  • niektóre leki: tetracykliny
  • przyczyny nieznane.

  W niektórych przypadkach zęby po ponownym leczeniu kanałowym oraz wybielaniu wewnętrznym koniecznie trzeba odbudować protetycznie (wkład koronowo – korzeniowy oraz korona protetyczna). O tym czy jest to konieczne decyduje ilość zdrowej tkanki zęba pozostałej po leczeniu. Sukces wybielania wewnętrznego zależy od przyczyn zmiany zabarwienia korony zęba i jest indywidualny dla każdego przypadku. Wybielanie wewnętrzne polega na założeniu do środka zęba (po uprzednim usunięciu materiału wypełniającego lub nerwu) środka wybielającego, tak by działał on od strony źródła przebarwienia. Następna wizyta odbywa się po 3-7 dniach. Ilość wizyt, na których wymienia się wkładki wybielające jest zależna od stopnia i przyczyn przebarwienia. Zakończenie wybielania wewnętrznego następuje w przypadku osiągnięcia nieznacznie jaśniejszej korony zęba wybielanego od koron zębów sąsiednich. W ciągu następnych 2 tygodni występuje niewielkie ciemnienie zęba po wybielaniu. Na ten czas zakładany jest do zęba środek, który ma za zadanie neutralizację materiału wybielającego. Po tym czasie koronę zęba można odbudować zachowawczo (wypełnienie, plomba) lub protetycznie (wkład koronowo-korzeniowy i korona protetyczna).

  Ząb w trakcie wybielania wewnętrznego nie powinien boleć. Jeśli się tak stanie pacjent powinien niezwłocznie zgłosić się do gabinetu. W przypadku utraty opatrunku pacjent powinien obficie przepłukać usta wodą oraz jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

  Efekty uboczne po lub podczas wybielania wewnętrznego:

  • podrażnienie dziąsła
  • dolegliwości bólowe
  • nawroty przebarwień
  • resorpcja wewnętrzna – jest to proces zapalny prowadzący do niszczenia korzenia i korony zęba przez własny organizm. Proces niszczenia może się ujawnić po kilku latach od wybielania, dlatego ząb po wybielaniu wewnętrznym powinien pozostawać pod kontrolą radiologiczną (zdjęcia rtg). W przypadku gdy dziąsło wokół zęba wybielanego po pewnym czasie zmieni kolor lub kształt pacjent powinien skontaktować się z lekarzem stomatologiem.

  WYBIELANIE ZĘBÓW W DOMU

  wybielanie 3

  Jest to skuteczna, bezbolesna, łatwa i bezpieczna metoda wybielania zębów w warunkach domowych. Dzięki tej metodzie można wybielić nawet bardzo ciemne zęby żywe i martwe z przebarwieniami powstałymi od kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina, papierosów lub zmianami pochodzenia genetycznego. Preparatem aktywnym jest żel o przyjemnym smaku.

  WYBIELANIE W WARUNKACH DOMOWYCH  KROK PO KROKU:

  1. Stomatolog pobiera wycisk łuku zębowego.
  2. Następnie w pracowni protetycznej  przygotowywana jest specjalna nakładka na zęby (szyny), indywidualnie dopasowane do kształtu zębów.
  3. Na kolejnej wizycie pacjent otrzymuje nakładki oraz strzykawki z żelem wybielającym wraz z dokładnymi instrukcjami co do dalszego postępowania. W celu przeprowadzenia kuracji należy:
   • dokładnie umyć zęby
   • wycisnąć ze strzykawki odpowiednią ilość preparatu (oznaczoną podziałką) i rozprowadzić w zagłębieniach szyny odpowiadających powierzchniom licowym zębów
   • umieścić nakładkę na zębach i silnie docisnąć
   • usunąć nadmiary żelu chusteczką higieniczną lub suchą szczoteczką
   • nosić nakładkę ok. 3 godzin w ciągu dnia lub przez całą noc
   • po zakończeniu każdego zabiegu zęby należy umyć pastą z fluorem a szynę przepłukać letnią wodą.
  4. Bardzo korzystne jest przeprowadzenie profesjonalnej fluoryzacji po zakończeniu kuracji. Efekty leczenia są widoczne zazwyczaj już po pierwszej nocy. Jednak aby osiągnąć stabilny wynik, proces wybielania należy kontynuować przez 10-14 dni. W zasadzie zabieg nie wymaga powtarzania. Jeżeli jednak wystąpiłoby u pacjenta po jakimś czasie lekkie przyciemnienie zębów, to warto zastosować zabieg przypominający po 6-12 miesiącach, zakładając szynę z preparatem na 1-2 noce.
  Tooth Whitening - Home Bleaching

  WYBIELANIE ZĘBÓW METODĄ BIO WHITE

  W naszej klinice dysponujemy najnowszy system laserowego wybielania zębów  metodą BioWhite.  Cały zabieg wybielania zębów trwa ok. 60 minut,

  stom_est4

  BioWhite jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie metod wybielania zębów. Pozwala na uzyskanie efektu rozjaśnienia zębów od 5 do nawet 14 tonów według skali kolornika VITA

  stom_est5

  BioWhite jest zabiegiem jednorazowym bez skutków ubocznych. System ten uważany jest za najbezpieczniejszy i najbardziej efektywny sposób wybielania zębów. Dzięki tej metodzie wyeliminowano niedogodności które występują  w tak zwanej nakładkowej metodzie wybielania, kiedy pacjent jest zmuszony do spania w nakładkach wybielających przez kilka tygodni. Wybielanie zębów lampą wybielającą Bio White daje również tę przewagę, że efekt jest widoczny natychmiast po zakończeniu zabiegu.

  stom_dzieci7

  WARTO WIEDZIEĆ

  zdrowy usmiech 3

  1. Czy każdy może sobie wybielić zęby?
  2. Czy wszystkie zęby można wybielić?
  3. Czy preparaty wybielające uszkadzają zęby?
  4. Czy wybielaniu towarzyszą efekty uboczne?
  5. Czego unikać podczas wybielania zębów?
  6. Czy przed wybielaniem trzeba wymienić nieestetyczne wypełnienia?
  1. Czy każdy może sobie wybielić zęby?
   Stosowane w naszej klinice metody wybielania są wysoce bezpieczne, istnieją jednak pewne ograniczenia ich stosowania:

   • nie powinny być stosowane u kobiet ciężarnych i karmiących, gdyż nie przeprowadzono badań co do wpływu na rozwijający się organizm;
   • nie należy wybielać zębów u dzieci poniżej 14 roku życia, a także u osób z rozpoznaną alergią na nadtlenki i żywice.
  2. Czy wszystkie zęby można wybielić?
   W ogromnej przewadze przypadków – tak. Najlepszymi kandydatami do wybielania zębów są pacjenci z naturalnie ciemnymi zębami, z przebarwieniami od kawy, mocnej herbaty, papierosów lub zmianami pochodzenia genetycznego. Jednak żadna z metod wybielania nie daje gwarancji powodzenia w stu procentach. Zdarzają się przypadki bardzo silnych przebarwień opornych na działania środków wybielających np. rozległe przebarwienia poantybiotykowe. Nie są to jednak sytuacje bez wyjścia. Rozwiązaniem problemu są tu licówki ceramiczne lub korony protetyczne zapewniające doskonały efekt estetyczny.
  3. Czy preparaty wybielające uszkadzają zęby?
   Z licznych badań naukowych wynika, że metody wybielania zębów są zupełnie nieszkodliwe dla szkliwa zębów. Nie dochodzi do osłabienia struktury twardych tkanek zęba, ani zwiększenia podatności na próchnicę.
  4. Czy wybielaniu towarzyszą efekty uboczne?
   Niekiedy może wystąpić nieznaczna nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne np. zimno, ciepło i zaczerwienienie dziąseł. Jednak zastosowanie specjalnych preparatów znosi tę dolegliwość bezpowrotnie.
  5. Czego unikać podczas wybielania zębów?
   Aby nie wpływać negatywnie na proces wybielania zębów podczas kuracji nie należy:

   • palić papierosów;
   • spożywać kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina, koloryzowanych napojów, owoców cytrusowych, soków owocowych i leków przeciwko nadkwasocie żołądka;
   • stosować jednocześnie innych środków wybielających;
   • pić i spożywać posiłków gdy założone są szyny.
  6. Czy przed wybielaniem trzeba wymienić nieestetyczne wypełnienia?
   Preparaty wybielające nie działają na wszystkie wypełnienia kompozytowe czy korony protetyczne. Dlatego wymiana nieestetycznych wypełnień przed rozpoczęciem wybielania nie zawsze ma sens. W niektórych przypadkach dokonujemy wymiany wypełnienia przed wybielaniem. Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie i decyzję co do kolejności zabiegów podejmuje lekarz. Najodpowiedniejszym na to momentem, z dopasowaniem całości do nowego koloru, jest okres ok. 2 tygodni po zakończeniu wybielania, kiedy to ustala się ostateczny efekt kuracji. Przed rozpoczęciem kuracji konieczne jest:

   • oczyszczenie zębów osadu i kamienia nazębnego;
   • wypełnienie ubytków próchnicowych materiałem prowizorycznym;
   • wymiana wypełnień nieszczelnych (materiał prowizoryczny);
   • prawidłowy stan tkanek przyzębia.