PROFILAKTYKA ORTODONTYCZNA

Czerwiec 11, 2014 3:59 pm Published by Komentowanie nie jest możliwe

Profilaktyka ortodontyczna polega na uwzględnianiu w wychowaniu dziecka czynników wpływających korzystnie na prawidłowy rozwój i wzrost zębów i szczęk oraz eliminowaniu czynników szkodliwych. Ten rodzaj leczenia przeznaczony jest głównie dla rodziców (porady) i małych dzieci.
Profilaktyka ortodontycznaW tej fazie leczenia wizyty polegają na ocenie przez ortodontę zgodności postaci zgryzu u dziecka z normą dla jego wieku oraz prawidłowości funkcji takich jak: oddychanie, mowa, sposób połykania. W przypadku nieprawidłowości ortodonta zaleca wykonywanie odpowiednich ćwiczeń lub leczenie prostymi aparatami.

HIGIENA

Aparat stały utrudnia oczyszczanie zębów, ponieważ wymaga większej staranności w dotarciu do wszystkich powierzchni zębów i elementów aparatu. Należy pamiętać, że sama obecność aparatu na zębach nie powoduje próchnicy. Jednak przy niedokładnym oczyszczaniu zębów łatwo będzie dochodziło do odkładania się płytki bakteryjnej co zwiększa ryzyko próchnicy.

Mycie zębów zalecane jest nie tylko rano i wieczorem, ale po każdym głównym posiłku. Po mniejszych przekąskach możemy przepłukać jamę ustną wodą lub płynem do płukania (np. OrthoKin).

Do czyszczenia zalecamy specjalne szczotki ortodontyczne oraz szczoteczki jednopęczkowe . Przydatne są również specjalne nici dentystyczne oraz irygator wodny. Jest to urządzenie, które pod ciśnieniem podaje strumień wody i poprzez to istnieje możliwość wypłukania zalegających resztek pokarmowych. Można również używać szczoteczek elektrycznych ze specjalną końcówką ortodontyczną.
Co 3-4 miesiące zalecane jest profesjonalne czyszczenie zębów ultradźwiękami, piaskowanie oraz fluoryzacja specjalnym preparatem zabezpieczającym przed próchnicą.

Szczotkowanie zębów

Szczoteczka ortodontyczna posiada specjalnie wyprofilowany rowek co ułatwia dotarcie do powierzchni zębów z aparatem

Szczoteczki jednopęczkowe służą do oczyszczania trudno dostępnych miejsc (szczególnie części zęba pod łukiem gdzie nie jesteśmy w stanie dotrzeć zwykłą szczotką). Idealnie nadają się też do mycia drobnych elementów aparatu takich jak zamki czy pierścienie.

Szczotkowanie zębów

Użycie nitki dentystycznej

Najwygodniej będzie użyć specjalnej nitki przeznaczonej do aparatów ortodontycznych. Posiada ona utwardzone końcówki, które ułatwiają manipulacje pod łukiem aparatu.

Użycie nitki dentystycznej

Categorised in:

This post was written by admin