Profilaktyka ortodontyczna polega na uwzględnianiu w wychowaniu dziecka czynników wpływających korzystnie na prawidłowy rozwój i wzrost zębów i szczęk oraz eliminowaniu czynników szkodliwych. Ten rodzaj leczenia przeznaczony jest głównie dla rodziców (porady) i małych dzieci.

Profilaktyka ortodontyczna w tej fazie leczenia wizyty polegają na ocenie przez ortodontę zgodności postaci zgryzu u dziecka z normą dla jego wieku oraz prawidłowości funkcji takich jak: oddychanie, mowa, sposób połykania. W przypadku nieprawidłowości ortodonta zaleca wykonywanie odpowiednich ćwiczeń lub leczenie prostymi aparatami.

Higiena

Aparat stały utrudnia oczyszczanie zębów, ponieważ wymaga większej staranności w dotarciu do wszystkich powierzchni zębów i elementów aparatu. Należy pamiętać, że sama obecność aparatu na zębach nie powoduje próchnicy. Jednak przy niedokładnym oczyszczaniu zębów łatwo będzie dochodziło do odkładania się płytki bakteryjnej co zwiększa ryzyko próchnicy.

Mycie zębów zalecane jest nie tylko rano i wieczorem, ale po każdym głównym posiłku. Po mniejszych przekąskach możemy przepłukać jamę ustną wodą lub płynem do płukania (np. OrthoKin).

Do czyszczenia zalecamy specjalne szczotki ortodontyczne oraz szczoteczki jednopęczkowe . Przydatne są również specjalne nici dentystyczne oraz irygator wodny. Jest to urządzenie, które pod ciśnieniem podaje strumień wody i poprzez to istnieje możliwość wypłukania zalegających resztek pokarmowych. Można również używać szczoteczek elektrycznych ze specjalną końcówką ortodontyczną.
Co 3-4 miesiące zalecane jest profesjonalne czyszczenie zębów ultradźwiękami, piaskowanie oraz fluoryzacja specjalnym preparatem zabezpieczającym przed próchnicą.

Szczotkowanie zębów

Szczoteczka ortodontyczna posiada specjalnie wyprofilowany rowek co ułatwia dotarcie do powierzchni zębów z aparatem

Szczoteczki jednopęczkowe służą do oczyszczania trudno dostępnych miejsc (szczególnie części zęba pod łukiem gdzie nie jesteśmy w stanie dotrzeć zwykłą szczotką). Idealnie nadają się też do mycia drobnych elementów aparatu takich jak zamki czy pierścienie.

Użycie nitki dentystycznej

Najwygodniej będzie użyć specjalnej nitki przeznaczonej do aparatów ortodontycznych. Posiada ona utwardzone końcówki, które ułatwiają manipulacje pod łukiem aparatu.

Mity w ortodoncji

ort1Istnieje wiele mitów dotyczących leczenia ortodontycznego aparatami stałymi. Pierwszym z nich jest obawa przed próchnicą.
W rzeczywistości u pacjentów leczonych aparatem stałym próchnicę spotykamy o wiele rzadziej niż normalnie. Wiąże się to z tym ,że pacjenci przychodzą na wizyty raz w miesiącu i są pod stałą opieką lekarza ortodonty, dodatkowo aparaty stałe wymagają bezwzględnie dobrej higieny jamy ustnej. Często dopiero po założeniu aparatu nasi pacjenci dowiaduj ą się jak właściwie szczotkować i nitkować zęby, a stosując się do naszych rad z pewnością nie mają problemów z próchnicą.

Inną, równie częstą obawą jest strach przed uszkodzeniem szkliwa podczas zakładania lub zdejmowania aparatu. Nie jest on niczym uzasadniony. Zamki przykleja się do powierzchni zębów przy pomocy specjalnego kleju. Zastosowanie tego kleju nie wymaga niszczenia szkliwa, a po zdjęciu aparatu zęby są oczyszczone z kleju i polerowane tak, że nie pozostaje najmniejszy ślad po aparacie.