Ortodoncja

PROSTA DROGA DO UŚMIECHU

Ortodoncja
Ortodoncja

Rozwiń menu

+

  Invisalign – innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego

  Aparat nakładkowy to  innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego bez stosowania aparatów stałych. Pacjent otrzymuje zestaw przeźroczystych nakładek, które prostują zęby nie powodując u Pacjentów niedogodności i dyskomfortu związanego z codziennym użytkowaniem. Nakładki są wyjątkowo estetyczne, wykonane są z miękkiego materiału, przez co są wygodne i nie powodują odczucia bólu. Podstawowymi zaletami nakładek Invisalign są wygoda, idealna higiena oraz czas leczenia skrócony do minimum. Korzystanie z tej innowacyjnej technologii jest równie skuteczne jak tradycyjnymi aparatami stałymi. W klinice stomatologicznej Medicodent oferujemy naszym Pacjentom najnowocześniejsze rozwiązanie w dziedzinie ortodoncji jakim jest metoda Invisalign.

  How does Invisalign work?

  Nie da się ukryć, że piękny uśmiech pomaga zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Dlatego Pacjenci coraz chętniej odwiedzają ortodontów. Zajmują się oni kontrolą rozwoju uzębienia i twarzy oraz korygowaniem odchyleń we wzajemnym układzie zębów i kości części twarzowej czaszki.

  Za sprawą skutecznego leczenia ortodontycznego poprawia się wygląd i samopoczucie Pacjenta. Twarz dłużej wygląda młodo, poprawia się dykcja, a zęby są zdrowsze. Zmniejsza się zagrożenie próchnicą i skłonność do odkładania się kamienia nazębnego i paradontozy, poprawia się również jakość żucia i praca układu pokarmowego. Leczenie uwalnia Pacjenta również od bólów głowy wywołanych dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych.

  Pracujący w naszej klinice w Gdyni doświadczeni ortodonci dbają o jak najlepsze efekty leczenia, zapewniając Pacjentom dostęp do nowoczesnych i bezpiecznych osiągnięć technologicznych. Spośród bogatej oferty stałych i ruchomych aparatów zębowych pomagamy dobrać te najbardziej odpowiadające potrzebom poszczególnych Pacjentów naszego gabinetu stomatologicznego.

  PRZEBIEG LECZENIA ORTODONTYCZNEGO

  1. Konsultacja ortodontyczna
  2. Przedstawienie planu leczenia
  3. Rozpoczęcie właściwego leczenia
  4. Wizyty kontrolne
  5. Faza retencji

  KONSULTACJA ORTODONTYCZNA
  Podczas pierwszej wizyty ortodonta przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem w celu jak najpełniejszego zrozumienia przyczyn zgłoszenia się na wizytę oraz zapoznania się z potrzebami i oczekiwaniami pacjenta. Pozwoli to na opracowanie indywidualnego planu leczenia, będącego wstępem do osiągnięcia właściwego wyniku leczenia. Kolejnym etapem, koniecznym do zaplanowania leczenia, jest wykonanie szczegółowego badania zgryzu oraz czynności mięśni, pobranie wycisków do gipsowych modeli diagnostycznych uzębienia. Dodatkowo wykonywane są zdjęcia fotograficzne uzębienia, dołączane następnie do dokumentacji cyfrowej pacjenta. W celu przeprowadzenia pełnej analizy warunków gryzowych konieczne jest również wykonanie badań RTG.

  PRZEDSTAWIENIE PLANU LECZENIA
  Celem drugiej wizyty jest zapoznanie pacjenta z wynikami badań oraz przeprowadzonej analizy zgryzu, warunków kostnych, profilu twarzy, oraz przedstawienie indywidualnego planu leczenia, uwzględniającego przebieg i przewidywany czas trwania leczenia. Jest to również moment przeznaczony na odpowiedzenie na ewentualne pytania pacjenta oraz, po zaakceptowaniu przez pacjenta planu leczenia, na podjęcie decyzji o terminie rozpoczęcia właściwego leczenia.

  ort12

  ROZPOCZĘCIE WŁAŚCIWEGO LECZENIA
  Pierwszym elementem tej wizyty jest, w zależności od rodzaju zaplanowanego leczenia, wydanie pacjentowi aparatu ruchomego lub założenie aparatu stałego. Są to zabiegi bezbolesne. Następnie ortodonta przedstawia pacjentowi wszelkie wskazania i konieczne porady. Do rozpoczęcia leczenia niezbędne jest, aby zęby były wyleczone, bez osadu i kamienia nazębnego, a dziąsła bez oznak stanu zapalnego. Leczenie aparatami stałymi trwa około dwóch lat.  ort16

  WIZYTY KONTROLNE
  Wizyty kontrolne odbywają się z różną częstotliwością w zależności od zastosowanej metody leczenia i indywidualnych potrzeb pacjenta: – Aparaty ruchome – co 2-4 miesiące – Aparaty stałe – co 4-5 tygodni. Celem tych obligatoryjnych wizyt jest kontrola przebiegu leczenia oraz aktywacja aparatów.
  ort7

  FAZA RETENCJI
  Ostatnim etapem leczenia, równie istotnym, bo stabilizującym osiągnięte wyniki i zapobiegającym nawrotowi wady, jest faza retencji. W przypadku leczenia aparatem ruchomym funkcję aparatu retencyjnego spełnia dotychczas użytkowany aparat ortodontyczny bez aktywowania. W sytuacji leczenia aparatem stałym, po zdjęciu aparatu, oczyszczeniu zębów kleju i wypolerowaniu, pacjent otrzymuje ruchomą, akrylową płytkę retencyjną na zęby górne oraz cieniutki drucik przyklejany do wewnętrznej powierzchni zębów dolnych.

  ort5

  APARATY STAŁE

  Aparaty stałe to urządzenia składające się z różnego rodzaju zaczepów (zamków i pierścieni) osadzanych za pomocą specjalnych klejów na stałe na powierzchni zębów. Zaczepy te stanowią umocowanie dla sprężystych drutów, będących właściwym źródłem siły działającej na zęby. Dzięki temu, iż aparaty stałe wywierają siłę bez przerwy przez cały okres leczenia, pozwalają na osiągnięcie właściwych planowanych  efektów leczenia.

  W zależności od potrzeb leczniczych i estetycznych pacjenta polecane są różne rodzaje zamków ortodontycznych:

  ort6

  • Metalowe – precyzyjne, tańsze, dające możliwość urozmaicania wizerunku poprzez użycie kolorowych gumek utrzymujących łuk, oraz zastosowanie w niektórych przypadkach specjalnego typu zamków o wyjątkowo małych rozmiarach.

   

  • Estetyczne – ceramiczne (w kolorze zęba) lub z czystego monokrystalicznego szafiru (jedyne całkowicie przezroczyste zamki), mniej widoczne, lecz o mniejszej wytrzymałości mechanicznej.

   

  APARATY RUCHOME

  Beautiful smiling girl with retainer for teeth, close-up (on a b

  Aparaty ruchome to urządzenia samodzielnie wkładane i wyjmowane z ust przez pacjenta. W zależności od rodzaju leczonej wady zgryzu stosowane są różne modyfikacje aparatów ruchomych. Aparat ruchomy zawiera następujące elementy:

  • Płyta akrylowa w kolorze wybranym przez pacjenta,
  • W zależności od typu aparatu druciane elementy utrzymujący aparat ortodontyczny,
  •  Części będące źródłem siły działającej na zęby czyli śruby, sprężyny.

   

  Smiling girl holding braces for teeth

  Najwłaściwszym momentem ich stosowania jest okres wzrostu dzieci i młodzieży. Czas leczenia aparatami ruchomymi i jego skuteczność są uzależnione od rodzaju wady, wieku pacjenta oraz współpracy pacjenta z lekarzem. Aby oczekiwać pozytywnych wyników leczenia dziecko musi przestrzegać obowiązujących zasad stosowania aparatów ruchomych: czasu noszenia i sposobu korzystania z aparatu.

  SYSTEMY SAMOLIGATURUJĄCE

  Systemy samoligaturujące to nowoczesne systemy ortodontyczne umożliwiające wyraźne skrócenie czasu trwania zarówno poszczególnych wizyt, jak i całego leczenia! Unikalna budowa zamków zapewnia zminimalizowanie nieprzyjemnych odczuć dla pacjenta oraz sprzyja utrzymaniu idealnej higieny jamy ustnej.

  Damon Intro by Dolphin Aquarium

  Leczenie aparatami stałymi może być prowadzone zarówno u dzieci jak i osób dorosłych, bez ograniczeń wiekowych.
  Zamki samoligaturujące występują także w wersji metalowej i estetycznej.

  MIKROIMPLANTY ORTODONTYCZNE

  Mikroimplanty ortodontyczne, zwane również miniimplantami, to niewielkich rozmiarów śruby ortodontyczne. które umieszcza się tymczasowo w kości szczęki lub żuchwy. Zabieg wszczepienia mikroimplantów jest bezbolesny, przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym.

  Zastosowanie mikroimplantów w ortodoncji pozwala na skrócenie czasu leczenia, precyzyjną kontrolę przesuwania się zębów, zapewnia lepsze wyniki leczenia oraz wspaniały efekt estetyczny. Mikroimplanty usuwa się po zakończonym leczeniu ortodontycznym.

  PROFILAKTYKA ORTODONTYCZNA

  Profilaktyka ortodontyczna polega na uwzględnianiu w wychowaniu dziecka czynników wpływających korzystnie na prawidłowy rozwój i wzrost zębów i szczęk oraz eliminowaniu czynników szkodliwych. Ten rodzaj leczenia przeznaczony jest głównie dla rodziców (porady) i małych dzieci.
  Profilaktyka ortodontycznaW tej fazie leczenia wizyty polegają na ocenie przez ortodontę zgodności postaci zgryzu u dziecka z normą dla jego wieku oraz prawidłowości funkcji takich jak: oddychanie, mowa, sposób połykania. W przypadku nieprawidłowości ortodonta zaleca wykonywanie odpowiednich ćwiczeń lub leczenie prostymi aparatami.

  HIGIENA

  Aparat stały utrudnia oczyszczanie zębów, ponieważ wymaga większej staranności w dotarciu do wszystkich powierzchni zębów i elementów aparatu. Należy pamiętać, że sama obecność aparatu na zębach nie powoduje próchnicy. Jednak przy niedokładnym oczyszczaniu zębów łatwo będzie dochodziło do odkładania się płytki bakteryjnej co zwiększa ryzyko próchnicy.

  Mycie zębów zalecane jest nie tylko rano i wieczorem, ale po każdym głównym posiłku. Po mniejszych przekąskach możemy przepłukać jamę ustną wodą lub płynem do płukania (np. OrthoKin).

  Do czyszczenia zalecamy specjalne szczotki ortodontyczne oraz szczoteczki jednopęczkowe . Przydatne są również specjalne nici dentystyczne oraz irygator wodny. Jest to urządzenie, które pod ciśnieniem podaje strumień wody i poprzez to istnieje możliwość wypłukania zalegających resztek pokarmowych. Można również używać szczoteczek elektrycznych ze specjalną końcówką ortodontyczną.
  Co 3-4 miesiące zalecane jest profesjonalne czyszczenie zębów ultradźwiękami, piaskowanie oraz fluoryzacja specjalnym preparatem zabezpieczającym przed próchnicą.

  Szczotkowanie zębów

  Szczoteczka ortodontyczna posiada specjalnie wyprofilowany rowek co ułatwia dotarcie do powierzchni zębów z aparatem

  Szczoteczki jednopęczkowe służą do oczyszczania trudno dostępnych miejsc (szczególnie części zęba pod łukiem gdzie nie jesteśmy w stanie dotrzeć zwykłą szczotką). Idealnie nadają się też do mycia drobnych elementów aparatu takich jak zamki czy pierścienie.

  Szczotkowanie zębów

  Użycie nitki dentystycznej

  Najwygodniej będzie użyć specjalnej nitki przeznaczonej do aparatów ortodontycznych. Posiada ona utwardzone końcówki, które ułatwiają manipulacje pod łukiem aparatu.

  Użycie nitki dentystycznej

  MITY W ORTODONCJI

  ort1Istnieje wiele mitów dotyczących leczenia ortodontycznego aparatami stałymi. Pierwszym z nich jest obawa przed próchnicą.
  W rzeczywistości u pacjentów leczonych aparatem stałym próchnicę spotykamy o wiele rzadziej niż normalnie. Wiąże się to z tym ,że pacjenci przychodzą na wizyty raz w miesiącu i są pod stałą opieką lekarza ortodonty, dodatkowo aparaty stałe wymagają bezwzględnie dobrej higieny jamy ustnej. Często dopiero po założeniu aparatu nasi pacjenci dowiaduj ą się jak właściwie szczotkować i nitkować zęby, a stosując się do naszych rad z pewnością nie mają problemów z próchnicą.

  Beautiful smiling girl with retainer for teeth, close-up

  Inną, równie częstą obawą jest strach przed uszkodzeniem szkliwa podczas zakładania lub zdejmowania aparatu. Nie jest on niczym uzasadniony. Zamki przykleja się do powierzchni zębów przy pomocy specjalnego kleju. Zastosowanie tego kleju nie wymaga niszczenia szkliwa, a po zdjęciu aparatu zęby są oczyszczone z kleju i polerowane tak, że nie pozostaje najmniejszy ślad po aparacie.

  WARTO WIEDZIEĆ

  ortodonc

  1. Jakie są główne przyczyny powstawania wad zgryzu?
  2. Jak i kiedy zapobiegać powstawaniu wad zgryzu?
  3. Kiedy należy zgłosić się z dzieckiem do ortodonty?
  4. Dlaczego leczenie dzieci jest ważne?
  5. Czy istnieją ograniczenia wiekowe leczenia ortodontycznego?
  6. Kiedy osoba dorosła powinna zgłosić się do ortodonty?
  7. Jakie korzyści daje leczenie ortodontyczne dorosłych?
  8. Jak należy się przygotować do leczenia ortodontycznego?
  9. Czy leczenie ortodontyczne jest bolesne?
  10. Czy w trakcie noszenia aparatu stałego należy zmienić nawyki higieniczne?
  11. Czy aparaty stałe mogą uszkadzać zęby?
  12. Czy użytkowanie aparatów stałych wiąże się ze zmianą diety?
  13. Czy konieczne jest założenie aparatów stałych na oba łuki zębowe?
  14. Czy istnieją aparaty niewidoczne?
  15. Co wpływa na efekt leczenia ortodontycznego?
  1. Jakie są główne przyczyny powstawania wad zgryzu?
   Wymienia się różnorodne przyczyny wad zgryzu. Nabyte wady zgryzu, stanowiące najliczniejszą grupę, powstają w ciągu pierwszych lat życia dziecka. Do czynników prowadzących do nieprawidłowego ustawienia zębów należą: używanie nieprawidłowych smoczków, oddychanie przez usta, ssanie kciuka czy wargi, oraz przedwczesna utrata zębów mlecznych spowodowana urazami i przede wszystkim próchnicą. /Utrata zębów mlecznych przed okresem ich prawidłowej wymiany prowadzi do zahamowania wzrostu szczęk i spowodowanego brakiem wystarczającej ilości miejsca nieprawidłowego ustawienia zębów stałych.
  2. Jak i kiedy zapobiegać powstawaniu wad zgryzu?
   Zapobieganiem powstawaniu wad zgryzu należy zająć się od pierwszych dni życia dziecka. Warto zwrócić uwagę na:
   - sposób i czas karmienia dziecka (piersią czy butelką),
   - stosowanie odpowiednich smoczków uspokajających,
   - wczesne wprowadzanie karmienia łyżeczką,
   - przyzwyczajanie dziecka do gryzienia i żucia twardych pokarmów.
   Zadaniem trudnym, wymagającym cierpliwości, lecz niezwykle ważnym jest niedopuszczanie do powstawania złych nawyków i odzwyczajanie od nich (np. ssanie palca, warg, gryzienie ołówków itp.). Ze względu na znaczenie próchnicy w powstawaniu wad zgryzu szczególnej wagi nabiera dbałość o zęby mleczne od pojawienia się ich w jamie ustnej do samoistnej utraty.
  3. Kiedy należy zgłosić się z dzieckiem do ortodonty?
   Istnieje wiele sytuacji, które powinny skłonić opiekuna do zgłoszenia się z dzieckiem do ortodonty. Najważniejsze to:
   - przedwczesna utrata zębów mlecznych
   - nawyk ssania palca lub smoczka u dziecka powyżej 3 roku życia
   - wada wymowy
   - niechęć dziecka powyżej 3 roku życia do gryzienia twardych pokarmów
   - zmiany w wyglądzie twarzy dziecka niepokojące rodzica (np. asymetria twarzy, wyraźnie cofnięta lub wysunięta bródka)
   - odwrotne zachodzenie zębów – ząb dolny zachodzi na górny.
  4. Dlaczego leczenie dzieci jest ważne?
   Leczenie ortodontyczne dzieci jest konieczne, ponieważ wady zgryzu cechuje to, iż nie cofają się same, przeciwnie wraz ze wzrostem dziecka pogłębiają się. Nie bez znaczenia jest fakt, że krzywe zęby mogą być od najmłodszych lat źródłem kompleksów u dzieci, trudniej je oczyszczać (większa skłonność do próchnicy i chorób dziąseł) a nieprawidłowy zgryz sprzyja powstawaniu wad wymowy. Leczenie ortodontyczne dzieci jest szybsze niż u dorosłych, a rozpoczęte w odpowiednim czasie niejednokrotnie pozwala na uniknięcie usuwania zębów stałych z powodu wskazań ortodontycznych i zapobieganie powikłaniom wad zgryzu.
  5. Czy istnieją ograniczenia wiekowe leczenia ortodontycznego?
   Wiek nie stanowi bariery w leczeniu ortodontycznym. Leczenie można rozpocząć w każdym wieku dobierając odpowiednie metody lecznicze. Warunkiem koniecznym jest jednak obecność wystarczającej ilości i jakości kości, brak ostrych stanów zapalnych przyzębia oraz wyleczenie wszystkich zębów, brak osadu i kamienia nazębnego.
  6. Kiedy osoba dorosła powinna zgłosić się do ortodonty?
   Pacjenci dorośli podejmują często decyzję o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego ze względów estetycznych. To istotny powód, lecz wymienia się również inne:
   - ścieranie się zębów
   - bóle głowy w okolicach skroni, uszu i karku niewiadomego pochodzenia
   - trudności z szerokim otwieraniem ust i uczucie zmęczenia mięśni twarzy (zwłaszcza rano)
   - wydłużanie się koron zębów
   - tłoczenie się zębów (zwłaszcza w okresie wyrzynania się zębów ósmych)
   - rozchwianie się zębów pojedynczych lub grup
   - wrażenie szybkiego starzenia się twarzy w okolicach kątów ust.
  7. Jakie korzyści daje leczenie ortodontyczne dorosłych?
   Skutecznie przeprowadzone leczenie ortodontyczne dorosłych pacjentów zapewnia:
   - poprawę wyglądu i samopoczucia, a przez to większą pewność siebie
   - łatwiejsze oczyszczanie zębów, co zmniejsza skłonność do próchnicy, odkładania się kamienia nazębnego i paradontozy
   - poprawa jakości żucia, co ma bezpośredni wpływ na pracę przewodu pokarmowego
   - opóźnienie się starzenia twarzy
   - poprawa wymowy
   - likwidacja dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych oraz związanych z tym dolegliwości bólowych głowy
   - swobodny, pełny uśmiech.
  8. Jak należy się przygotować do leczenia ortodontycznego?
   Przed leczenie ortodontycznym, szczególnie aparatami stałymi, wszystkie zęby muszą być wyleczone, bez osadu i kamienia nazębnego a dziąsła bez objawów zapalenia (rozpulchnienie, zaczerwienienie, krwawienie, bolesność).
  9. Czy leczenie ortodontyczne jest bolesne?
   W przypadku leczenia aparatem stałym zaraz po jego założeniu oraz kilka dni później (drugi, trzeci dzień) może pojawić się uczucie dyskomfortu, a nawet ból, szczególnie przy gryzieniu twardych pokarmów. Objawy te powinny jednak ustąpić w ciągu tygodnia od rozpoczęcia leczenia a przyzwyczajenie się do aparatu zajmuje zwykle kilka dni. Podobne odczucia, lecz o mniejszym natężeniu mogą wystąpić po aktywacji aparatu. Odstające elementy aparatu mogą drażnić błonę śluzową policzków i warg, ale znakomitym remedium na te uciążliwość jest specjalny wosk, który przykleja się do aparatu, a błona śluzowa szybko przyzwyczaja się do nowych warunków.
  10. Czy w trakcie noszenia aparatu stałego należy zmienić nawyki higieniczne?
   W przypadku użytkowania aparatów ruchomych sposób oczyszczania zębów nie odbiega od podstawowych zasad higieny. Odrębnym problemem jest utrzymanie w czystości samego aparatu, który należy czyścić osobną szczoteczką do zębów lub specjalną szczoteczką do protez, z użyciem pasty do zębów lub mydła w płynie. Natomiast czyszczenie zębów, do których przyklejony jest aparat stały wymaga większej dokładności. Wskazane jest również korzystanie, w odstępach kilkumiesięcznych, z profesjonalnego czyszczenia zębów i fluoryzacji w gabinecie.
  11. Czy aparaty stałe mogą uszkadzać zęby?
   Aparaty stałe nie powodują uszkodzeń zębów! Jedynie nieprzestrzeganie prawidłowych zasad higieny przez pacjenta, w nowych warunkach, może prowadzić do odwapnień szkliwa i rozwoju próchnicy.
  12. Czy użytkowanie aparatów stałych wiąże się ze zmianą diety?
   W początkowym okresie leczenia, bezpośrednio po założeniu aparatu stałego, w związku z wrażliwością zębów na nagryzanie, wskazane jest ograniczenie się do spożywania miękkich pokarmów. Podczas całego leczenia należy unikać pokarmów bardzo twardych, ciągnących i lepkich (szczególnie orzechów, gumy do żucia czy cukierków typu toffi). Pokarmy te mogą uszkadzać aparat, co wydłuża i komplikuje leczenie oraz utrudniać oczyszczanie zębów. Wybór zamków estetycznych wiąże się z koniecznością ograniczenia spożywania dużych ilości mocnej kawy, herbaty, niektórych soków (np. z czarnej porzeczki) i potraw (np. curry) oraz palenia papierosów. Produkty te sprzyjają tworzeniu się trudnego do usunięcia osadu.
  13. Czy konieczne jest założenie aparatów stałych na oba łuki zębowe?
   Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do ortodonty, który po przeanalizowaniu wyników badań, rodzaju wady zgryzu i zapoznaniu się z opinią pacjenta, stwierdza czy do osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów leczenia konieczne jest założenie aparatów na oba łuki zębowe.
  14. Czy istnieją aparaty niewidoczne?
   W grupie aparatów tradycyjnych nie ma aparatów stałych całkowicie niewidocznych. Są natomiast dostępne aparaty estetyczne z zamkami w kolorze zębów (ceramiczne) bądź całkowicie przezroczystymi (z czystego monokrystalicznego szafiru) oraz łuki w kolorze zębów.
  15. Co wpływa na efekt leczenia ortodontycznego?
   Na efekty leczenia wpływają:
   - rodzaj wady zgryzu
   - wiek pacjenta
   - rodzaj zastosowanego aparatu
   - poziom higieny jamy ustnej
   - regularność zgłaszania się na wizyty kontrolne w umówionych terminach.