Leczenie bólu głowy

Leczenie bólu głowy
Leczenie bólu głowy

Rozwiń menu

+

  Aż 70-80% ludzi na świecie odczuwa sporadyczne bóle głowy, dla połowy z nich ból ten jest dużym problemem. Podobnie sprawa wygląda w Polsce. Aż 8 na 10 Pacjentów, którzy przychodzą na wizytę do naszego gabinetu, cierpi na tego rodzaju bóle. Zwykle zanim rozpoczną leczenie u nas, odwiedzają lekarzy specjalistów, który jednak nie są w stanie im pomóc. Diagnozuje się u nich migrenę, tymczasem statystyki wskazują, że tych statystycznych ośmiu Pacjentów cierpi na bruksizm i/lub zaburzenia, czyli dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych.

  Pierwszymi objawami dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego (dssż), wadliwego działania przegubu łączącego szczęki górną i dolną są dolegliwości bólowe oraz nieprzyjemne doznania akustyczne: trzaski, klikanie, które najczęściej zdarzają się przy zamykaniu szeroko rozwartych ust.

  Wszystko przez ten krążek…

  Nieprawidłowości działania stawu skroniowo-żuchwowego, objawiające się bólem przy otwieraniu i zamykaniu szczęk oraz odgłosami wydawanymi przez stawy żuchwy, wynikają z niewłaściwego położenia szczęki dolnej w stosunku do górnej oraz przemieszczenia kawałka chrząstki zwanego krążkiem stawowym. Jego wadliwe ułożenie powoduje, że przestaje on amortyzować ruchy dolnej szczęki, czyli żuchwy, i kości skroniowej.

  Staw skroniowo-żuchwowy jakoś umyka naszej uwadze. Może dlatego, że pod paroma względami jest nietypowy, inny niż stawy naszego układu ruchu: tworzy go jedna kość, czyli żuchwa, ruchoma kość czaszki, a stawy skroniowo-żuchwowe to jedyne jednoimienne stawy sprzężone ze sobą i czynnościowo, i anatomicznie.

  Staw skroniowo-żuchwowy, złożony system kości, krążków stawowych, więzadeł i mięśni, jest tymczasem bardzo ważny, często używany, niezbędny m.in. przy mówieniu, przyjmowaniu i żuciu pokarmów. Ma skomplikowaną budowę, a to sprawia, iż jego stan rzutuje na ogólne samopoczucie. Odpowiada za poruszanie żuchwą do przodu, do tyłu i na boki.

  Łączy szczękę dolną z czaszką, a składa się z dołka stawowego kości skroniowej, wyrostka stawowego (kłykcia) głowy żuchwy, krążka stawowego i torebki stawowej.

  W zdrowym stawie skroniowo-żuchwowym ów krążek pozostaje zawsze między kłykciem i dołem stawowym. Wraz z krążkiem przesuwa się kłykieć głowy żuchwy po obu stronach. Prawidłowe funkcjonowanie stawu oraz właściwa pozycja krążka zapewniają dobrą pracę mięśni głowy, szyi i ramion.

  Sam krążek nie jest unerwiony, ale właściwie ustawiony zapobiega uciskowi nerwów i naczyń krwionośnych w stawie, gdy szczęka jest zamknięta. Skutek ucisku zaburza równowagę całej struktury stawu, co z kolei odbija się na nerwach, więzadłach i mięśniach głowy, szyi i twarzy, niosąc ból w ich obrębie, często łudząco przypominający migrenę.

  Skąd to się bierze

  Zaburzenia funkcji stawu skroniowo-żuchwowego miewają różne podłoże – od braków w uzębieniu, wad zgryzu i wad postawy, nieprawidłowo wykonanych protez zębowych, skłonności do zgrzytania i zaciskania zębów (BRUKSIZM), po zmiany zwyrodnieniowe i patologie w obrębie stawu z przemieszczeniem i blokadą krążka lub bez jego zablokowania. Osobną grupę przyczyn stanowią też urazy – głowy lub szczęki oraz wszelkie sytuacje, w których głowa jest nagle rzucona do przodu i do tyłu. To tak zwany uraz biczowy w wypadkach komunikacyjnych. Nieobojętne dla sprawności stawu okazują się też czasem zabiegi intubacyjne przed operacjami w szpitalach. Wymuszone otwarcie ust i nadmierne rozciągnięcie więzadeł oraz innych tkanek w związku z koniecznością wprowadzenia rurki do dróg oddechowych pacjenta, może spowodować przemieszczenie żuchwy i zakłócić funkcjonowanie stawu.

  Leczyć koniecznie

  Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego oznaczają nie tylko zwykły dyskomfort, ale mogą sprzyjać rozwojowi wielu chorób i poważnych dolegliwości, z trwałym zniszczeniem stawu włącznie. Wymagają więc pomocy medycznej.

  Metody leczenia obejmują zarówno podawanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, fizjoterapię (m.in. ultradźwięki, leczenie ciepłem i zimnem) jak i noszenie specjalnych aparatów, tzw. płytek lub szyn zgryzowych redukujących szkodliwy wpływ zaciskania zębów, techniki relaksacyjne umożliwiające kontrolowanie napięcia mięśni żuchwy przez pacjenta, stan uzębienia – zdrowe zęby, dobrze wykonane uzupełnienia braków, leczenie ortodontyczne to punkt wyjścia do podjęcia leczenia, a nierzadko i warunek sprawności stawów skroniowo-żuchwowych.

  Najczęstsze objawy dssż:

  • bóle głowy, podobne do migrenowych, bóle uszu, ból i ucisk za oczami,
  • odgłos trzaskania lub pękania przy otwieraniu i zamykaniu ust,
  • ból przy ziewaniu, szerokim otwieraniu ust lub przeżuwaniu,
  • „utykanie”, blokowanie lub wypadanie żuchwy,
  • bolesność mięśni żuchwy,
  • nagła zmiana wzajemnego ułożenia zębów górnych i dolnych.

  Czy masz zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego:

  • Czy zgrzytasz zębami lub je zaciskasz?
  • Czy masz częste bóle głowy i/lub karku? Czy ból wzmaga się w trakcie zaciskania zębów?
  • Czy budzisz się z obolałymi, zaciśniętymi mięśniami żwaczowymi?
  • Czy w stresie zaciskasz zęby?
  • Czy sprawia Ci kłopot szerokie otwarcie ust (np. podczas ogryzania jabłka, ziewania, śpiewu)? Czy czujesz wtedy opór lub masz uczucie zablokowania żuchwy?
  • Czy podczas otwierania ust czujesz w stawach kliknięcie, słyszysz trzaski, szmery lub tarcia?
  • Czy masz uczucie, że jakiś ząb jest rozchwiany lub za wysoki?
  • Czy masz problemy z innymi stawami?
  • Czy Twoje zęby są zniszczone, starte, rozchwiane?

  Jeśli na większość z tych pytań odpowiedzieli Państwo twierdząco, to znaczy, że mają Państwo problem z zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych.

  W takim przypadku proponujemy Państwu wizytę  klinice, gdzie  lekarz odpowie na Państwa pytania i pomoże zlikwidować problem. Tymczasem podpowiadamy Państwu, co należy robić, by przetrwać okres przed wizytą:

  • Rozluźniać mięśnie trzymając szczęki z dala od siebie. Naucz się rozpoznawać, kiedy zaciskasz zęby. Miej przeciwstawne zęby połączone tylko wtedy, kiedy jesz lub przełykasz.
  • Utrzymywać prawidłową postawę ciała. Kiedy mamy prawidłową postawę ciała, nasza głowa, szyja, żuchwa jest we właściwym położeniu.
  • Jeść miękkie potrawy takie jak jajka, gotowane warzywa, zupy. Nie żuć gumy! Unikać twardych potraw np. orzechów, surowych marchewek (przed zjedzeniem należy je zetrzeć)
  • Zmniejszając stres i relaksując się częściej!
  • Stosując okłady zimne lub ciepłe. Jedne i drugie relaksują mięśnie i łagodzą ból. Twój lekarz doradzi Ci jak i kiedy je stosować.
  • Ćwiczyć. Twój lekarz zaleci Ci odpowiednie ćwiczenia rozluźniające mięśnie żwacze i wzmacniające przeciwstawne mięśnie.
  • Gdy ból jest uporczywy można zażyć leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub rozkurczowe. Twój lekarz zaleci Ci odpowiednie leki.