Jak często dzieci mogą jeść słodycze?

Czerwiec 17, 2014 8:50 am Published by Komentowanie nie jest możliwe

little girl with open mouth during drilling treatmentCzęste jedzenie słodyczy nie jest wskazane ze względów stomatologicznych, jak również ogólnoustrojowych. Spożywanie dużych ilości cukrów prostych może wywołać cukrzycę.

Wiadomo natomiast z życia codziennego, że są dzieci, którym słodyczy nie powinno się dawać pod żadnym pozorem, bo każda ich ilość, nawet najmniejsza, grozi próchnicą. A są i takie, którym słodycze, aż tak na zęby nie szkodzą.

Ogólnie rzecz ujmując, im rzadziej takie pożywienie kontaktuje się z zębami, tym lepiej. Jeśli dziecko lubi słodycze można zaproponować mu tzw: słodką niedzielę. Znaczy to, że przez jeden dzień w tygodniu może jeść słodycze do woli, za to w pozostałe dni obowiązuje zakaz spożywania słodyczy. Co do rodzaju słodyczy, to na pewno nie polecałbym dziecku lizaków, landrynek, toffi, marsów, snickersów, ciągutek – wszystkich tych kleistych słodyczy, które długo się ssie, narażając zęby na przedłużony kontakt z cukrami i żywiącymi się nimi bakteriami. Ze słodyczy najbardziej wskazana jest już czekolada. Po pierwsze, tabliczkę szybko można schrupać, a po drugie, pewne składniki zawarte w ziarnie kakaowym w pewnym stopniu chronią przed próchnicą oraz poprawiają koncentrację.

Categorised in:

This post was written by admin